Ceza muhakemesi hukukunda seri muhakeme usulü
Accelerated trial procedure at criminal procedure law
  1. Tez No: 780466
  2. Yazar: ALİ BARUTÇU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT AKSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Uygulandığı yargılamalara sürat kazandırmayı amaçlayan seri muhakeme usulü, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunumuzun 250'inci maddesinde düzenlenmiştir. Bu düzenleme 17.10.2019 tarihli 7188 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 23'üncü maddesi ile gerçekleşmiştir. Hukuk sistemimizde henüz yeni olan seri muhakeme usulü, Cumhuriyet savcısının şüpheliye teklif yapması ve akabinde şüphelinin de seri muhakeme usulünün tatbik edilmesiyle alakalı söz konusu teklifi müdafisinin huzurunda kabul etmesi ile başlayan, Cumhuriyet savcısının yaptırımı belirleyerek bir talepname ile mahkemeye başvurması ile devam eden ve mahkemenin de gerekli denetimleri yaparak hüküm kurması ile neticelenen, kendine özgü kuralları olan özel bir yargılama usulüdür. Seri muhakeme usulü yalnızca yasada tek tek sayılan katalog suçlar hakkında tatbik edilebilmektedir. Seri muhakeme usulünün en önemli özelliği şüphelinin hür iradesi ile tatbik edilmesidir. Şüpheli istemediği sürece bu usulün tatbik edilmesi mümkün olmayıp yargılama genel muhakeme usulüne göre devam edecektir. Çalışmamızda seri muhakeme usulünü düzenleyen yasa ve yönetmelik hükümleri öğretideki görüşlere de yer verilerek ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Hukuk sistemimizdeki ve mukayeseli hukuktaki benzer müesseseler incelenerek seri muhakeme usulü ile benzerlik ve farkları ortaya konulmuştur. Seri muhakeme usulü ceza muhakemesinin bazı ilkeleri yönünden değerlendirilmiştir. Ayrıca çalışmamızın ilgili yerlerinde ulusal düzeydeki yüksek mahkemelerin ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kararlarına da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The“accelerated trial procedure”, which aims to speed up the proceedings in which it is applied, is regulated in Article 250 of Criminal Procedure Law No. 5271. This regulation was made with Article 23 of the Law No. 7188 on the Amendment of Criminal Procedure and Some Laws dated 17.10.2019. The accelerated trial procedure, which is still new in our legal system, starts with the public prosecutor's making an offer to the suspect and then the suspect's acceptance of the said proposal regarding the application of the accelerated trial procedure in the presence of his lawyer, and continues with the public prosecutor's application to the court with a demand letter by determining the sanction, and the court also makes the necessary decision. It is a special judicial procedure with its own rules, which results in the making of judgments by making inspections. The accelerated trial procedure can only be applied to the catalog crimes listed individually in the law. The most important feature of the accelerated trial procedure is that it is applied with the free will of the suspect. Unless the suspect requests it, it is not possible to apply this procedure and the trial will continue according to the general procedure. In our study, the provisions of the law and regulation regulating the accelerated trial procedure are discussed in detail by including the opinions in the doctrine. Similar institutions in our legal system and comparative law have been examined and their similarities and differences with the accelerated trial procedure have been revealed. The accelerated trial procedure has been evaluated in terms of some principles of criminal procedure. In addition, the decisions of the national high courts and the European Court of Human Rights are also included in the relevant parts of our study.