Molibden-tetraalkil (aril) difosfin kompleksleri ve N2 bağlama özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 7804
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL SARIKAHYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
34 V. ÖZET Bu çalışmada iki farklı yöntem kullanılarak trans- [ Mo(N2)2(dPPe)2 ] kompleksi sentezlenmeye çalışıl- di. Dört ardışık ve bağımsız reaksiyondan oluşan dolay lı yöntemle, elde edilen bileşiğin, elementer analiz ve i.r spektrumu, bunun istenilen ürün değil yedi koordi nasyonlu bir molibden kompleksi [ MoCl3(dppe)2 ], oldu ğunu göstermektedir. Amaçlanan kompleksin elde edilememesi; azot bağlan ması için gerekli koşul olan, Mo(+3)'ü Mo(0)'a indir gemek için kullanılan, magnezyumun yeterli derecede aktif hale getiri lememesine bağlanmıştır. Dolaysız yöntemle elde edilen ürünün elementer analiz ve i.r spektrumu söz konusu bileşiğin arzula- lanan kompleks olduğunu göstermektedir. İki yöntemin ürün ve harcanan toplam süre açısın dan, karşılaştırılması; (Magnezyumun yeterli derecede aktive edilerek, dolaylı yöntemle de istenilen ürünün oluşturulabileceğini varsayarak) dolaysız yöntemin daha avantajlı olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
35 SUMMARY In this study, it was tried to synthesize trans- [Mo(N2)2 (dppe)2] by using two different methods. The indirect method involving four succesive and independent reactions resulted in a compound whose elemental analysis and i.r spectrum indicated that it was not the desired product, but a seven-coordinate Mo complex, i MoCK (dppe )2 1.The failure in obtaining the aimed complex has been attributed to the inadequacy of the activation of magnesium used to reduce molybdenum from oxidation state (+3) to oxidation state (0), a necessary condition for dinitrogen bonding. The product obtained at the end of the direct method proved to be the intended complex upon the evaluation of elemental analysis and i.r spectrum. The comparison of the two methods from the view point of the yield and the total time spent, also assuming that the indirect method might result in the desired product by activating magnesium to the required degree, suggests that the direct method is more advantageous.