İttihat ve Terakki Cemiyeti ve Balkanlar
The Committee of Union and Progress and the Balkans
- Tez No: 780500
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇABUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
1908 yılında Jön Türkler, Sultan II. Abdülhamid'in otuz üç yıl süren yönetimine son verdi. İttihat ve Terakki, II. Meşrutiyet'in ilan edilmesinin ardından Osmanlı Devleti'nde yönetimi ele aldı. 1918 yılına kadar Osmanlı Devleti'nin idaresine hâkim oldu. İttihat ve Terakki, II. Meşrutiyet'in ilan edilmesinin ardından Osmanlıcılık ve Türkçülük hareketlerinden beslendi. Osmanlı Devleti bünyesinde gücünü daha da artırdı. Toplumu, sosyal ve kültürel hayatı yeniden inşa etmeye çalıştı. Meşrutiyetin ilanı ile birlikte sorunların biteceği, azınlıkların Osmanlı Devleti'ne daha sıkı bağlanacağı düşüncesinin gerçek politikalarla bir ilgisi olmadığı kısa sürede anlaşıldı. 1908 ihtilalinin ardından meydana gelen gelişmeler sonucu Osmanlı Devleti'nin sınırları kısa bir süre içerisinde daraldı. Önce Bulgaristan bağımsızlığını ilan ettiğini duyurdu. Girit Yunanistan'a bağlandı; Avusturya da Bosna-Hersek'i topraklarına kattı. Bütün bu gelişmelerin ardından İttihat ve Terakki'nin zayıf görülen politik kararları ve Avrupalı devletlerin kışkırtmaları neticesinde Balkan ülkelerince oluşturulan İttifak, Osmanlı topraklarına saldırdı. Balkan Savaşları neticesinde Osmanlı Devleti, Trakya'nın doğusu haricinde Avrupa'daki tüm topraklarını Balkan devletlerine bırakmak mecburiyetinde kaldı. Bu yüksek lisans çalışmasında İttihat ve Terakki yönetiminin kurulduğu topraklar olan Balkanların elden çıkışı tarihi seyir içerisinde ele alındı. İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin Balkanlara yönelik izlemiş olduğu politikalar incelenerek, İttihatçıların bölgedeki amaçları ve Balkanlara olan bakışları ortaya konulmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
The Young Turks put an end to Sultan Abdulhamid The Second's thirty-three rule In 1908. Union and Progress, after the declaration of the II. Constitutional Monarchy,took over the administration in the Ottoman State. It dominated the administration of the Ottoman State until 1918. Union and Progress, after the declaration of the II. Constitutional Monarchy, it was fed by the Ottomanism and Turkism movements. He further increased his power within the Ottoman State. He tried to rebuild society, social and cultural life as a result of the developments that took place after the 1908 revolution, the borders of the Ottoman Empire narrowed in a short time. First, Bulgaria declared its independence. Crete was attached to Greece; Austria also annexed Bosnia and Herzegovina. After all these developments, the Alliance formed by the Balkan countries as a result of the weak political decisions of the Union and Progress and the provocations of the European states attacked the Ottoman lands. As a result of the Balkan Wars, the Ottoman Empire had to leave all its lands in Europe to the Balkan states, except for the east of Thrace. It was soon understood that the idea that the problems would end with the declaration of the Constitutional Monarchy and that the minorities would be more closely tied to the Ottoman State had nothing to do with real policies. In this master's study, the dispossession of the Balkans, the lands where the Union and Progress administration was established, was handled within the historical course. By examining the policies of the Committee of Union and Progress towards the Balkans, the aims of the Unionists in the region and their views on the Balkans were tried to be revealed.