Emergent design: Rethinking contemporary mosque architecturein light of digital technology
Beliren tasarım: Çağdaş cami mimarisini dijital teknolojiler ışığında yeniden yorumlamak
- Tez No: 780518
- Danışmanlar: PROF. DR. TAKEHIKO NAGAKURA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Massachusetts Institute of Technology
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Dijital çağda mesafe, zaman ve uzay gibi kanıksadığımız pek çok kavram önemli ölçüde değişti. Bu algı değişikliği, 'zamanın ruhuna' uygun yeni bir cami mimarisinin evrilmesini gerektiren yeni metaforlar ve anlayışlar getirmektedir. Sanal alan, yeni etkileşim ve iletişim türleri için fırsatlar yaratır. Artık 'şehir meydanı' bizi dünyanın geri kalanına bağlayan bilgisayar arayüzüdür. Ortaya çıkan bu kavramlar cami mimarisini nasıl zenginleştirebilir ve şekillendirebilir? Mevcut metaforları nasıl etkiler ve/veya değiştirir? Yeni cami mimarisi, teolojik öğretilere kapılmadan mevcut uygulamaları ve ritüelleri nasıl dönüştürebilir? Ne tür sosyal, kültürel ve dini sonuçları doğrur? Tez üç ana bölüme ayrılmıştır; ilk olarak bütüncül cami paradigmasını sorgular ve yüzyıllar boyunca dini mimari unsurların birikimini açıklar, ikinci olarak ibadet mekânının evrim sürecine ışık tutan Türkiye'deki Kocatepe Camii deneyimini daha detaylı araştırır ve son olarak sanal ve fiziksel alanları birleştiren yeni bir cami paradigması önerir.
Özet (Çeviri)
In the digital age many notions which we take for granted, such as distance, time and space have changed dramatically. This change in perception introduces new metaphors and understandings which require a new mosque architecture to evolve that corresponds to the 'spirit of the time.' The virtual space creates opportunities for new kinds of interaction and communication. Now the 'village well' is the computer interface which connects us with the rest of the world. How can these emerging notions enrich and shape mosque architecture? How would it affect and/or change existing metaphors? How can new mosque architecture transform existing practices and rituals without falling astray to theological teachings? What kind of social, cultural and religious implications would it bear? The thesis is divided in three main parts; first it questions the holistic mosque paradigm and explains the accumulation of religious architectural elements over centuries, second it investigates the Kocatepe Mosque experience in Turkey in more detail, which shed light onto the evolutionary process of the praying space and finally proposes a new mosque paradigm which converges virtual and physical spaces.