Effects of mobile gaming on physical activity and emotional health aggression in university students of Rahim Yar Khan, Pakistan.
Pakistan, Rahim Yar Khan Üniversitesi öğrencilerinde mobil oyun oynamanın, fiziksel aktivite ve duygusal sağlık üzerindeki saldırganlık etkisi
- Tez No: 780546
- Danışmanlar: Prof. Dr. RASMİ MUAMMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı telefonda oyun oynayanların, aşırı derecelerde mobil oyun oynamalarının fiziksel ve duygusal sağlıkları üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Çalışma, Pakistan, Rahim Yar Khan, Khawaja Fareed Üniversitesi'nin Mühendislik ve Bilişim Teknolojileri bölümünden 385 katılımcı (212K,173E) ile gerçekleştirişmiştir. Bu çalışmada IPAQ, Saldırganlık ve telefon bağımlılığı anketi kısa versiyonu soruları kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, 26.8% 'lik kesim aşırı telefon kullanımından işlerine geç kaldıklarını, 19.2% 'lik kısım derslerine odaklanmada zorlandıklarını, 24.2% 'lik kısım bilek ve boyunda gerginlik hissettiklerini, 15.8% 'lik kısım ise telefonları olmadan herhangi bir iş yapamadıklarını belirttiler. Diğer bir taraftan, 22.6% 'lik bir kesim akıllı telefonları olmadığında ruh hallerinin değiştiğini, 17.1% ise telefonları elindeyken bile hala telefonlarını düşündüklerini, 24.2% kesim ise herhangi bir şeyi kaçırmamak için telefonda sürekli olarak gezindiklerini söyledi, Bunun yanında 218 (56.2% 'lik kesim) ise çok enerjikti. Sonuç olarak telefon oyunlarına ayrılan sürenin ve agresyonun azaltılması fiziksel aktivitelere ayrılabilecek zamanı arttıracakdır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine the effects of playing games on physical and emotional health by excessive usage of mobile. The study includes 385 participants (212F,173M;) from Khawaja Fareed University of Engineering and Information Technology, Rahim Yar Khan, Pakistan. In this study IPAQ, Aggression and smartphone addiction short version questionnaire were used. According to the results 26.8% found that their work missed due to excess usage of mobile phone, 19.2% strongly agreed that they had very tough to concentrate in class, 24.2% felt strain in wrist and neck region while 15.8% strongly agreed that they could not do any work without having smartphone. On the other hand, 22.6% strongly agreed that their mood change without smartphone, 17.1% strongly agreed that they still thought about mobile while holding in hands, 24.2% strongly agreed that they scroll their mobile again and again not to overlook gossips while on the other hand 218(56.2%) were too energetic. The study gives knowledge to people to decrease in mobile gaming time and aggression thus increase their physical activity.