Hemşirelerin bakım verme sürecinde duygusal emek davranışları ile etik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between emotional labor behaviours and ethi̇cal atti̇tudes of nurses during the care process
- Tez No: 780547
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA UZELLİ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Bu araştırma, hemşirelerin hemşirelik bakımı sırasında duygusal emek davranışları ile etik tutumları arasındaki ilişkiyi incelemek amacı ile gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Araştırma tanımlayıcı, kesitsel tipte planlandı. Araştırmanın evrenini Ege Üniversitesi Hastanesinde görev yapmakta olan toplam 1001 hemşire; örneklemini ise klinik ve yoğun bakım ünitelerinde çalışan 222 gönüllü hemşire oluşturdu. Veriler Mayıs 2021-Eylül 2022 tarihleri arasında“Hemşire Tanıtım Formu”,“Hemşireler İçin Duygusal Emek Davranışı Ölçeği (HDEDÖ)”ve“Hemşirelik Bakımında Etik Tutum Ölçeği (HBETÖ)”kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde tanımlayıcı ve karşılaştırmalı istatistiksel analiz kullanıldı. Verilerin analizi için SPSS 23 paket programı kullanıldı. Bulgular: Araştırmaya katılan hemşirelerin yaş ortalaması 32.37±6.21'dir. Hemşirelerin %86.5' i kadın, %53.2' si evli olmayan, %82.9' u lisans mezunu, %51.4' ü gelirlerinin giderlerden az olduğu, % 40.5'inin 15 ve üzeri sayıda hastaya günlük bakım verdikleri ve %59.5'inin mesleğini isteyerek seçtiği belirlenmiştir. Hemşirelerin HDEDÖ' nden aldıkları toplam puan ortalaması 3.69±0.48 olarak hesaplanmıştır. Hemşirelerin samimi davranış alt boyut puan ortalaması 3.95±0.60 iken derinlemesine ve yüzeysel davranış alt boyut puan ortalamaları sırasıyla 3.68±0.53 ve 3.65±0.52 olarak bulunmuştur. Hemşirelerin HBETÖ' nden aldıkları ortalama puan ortalaması 3.94±0.79 olarak hesaplanmıştır. Hemşirelerin mesleki çalışma süresi, çalışılan birim ve HDEDÖ puan ortalamaları ile cinsiyet, mesleki çalışma süresi, çalışılan birim, birimde çalışma süresi ve HBETÖ' puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Hemşirelerin duygusal emek sarf ettikleri (3.69 ±0.48) ve en fazla samimi davranış sergiledikleri (3.76±0.50) belirlenmiştir. Hemşirelerin, bakım sırasında etik tutum sergiledikleri (3.94±0.79) tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was aimed to examine the relationship between emotional labor behaviors and ethical attitudes of nurses during nursing care. Method: The research was planned in descriptive, cross-sectional type. The population of the research is 1001 nurses working at Ege University Hospital; the sample consisted of 222 volunteer nurses working in clinical and intensive care units. Data were collected between May 2021 and September 2022 using the“Nurse Introduction Form”,“Emotional Labor Behavior Scale for Nurses (ELBSN)”and“Ethical Attitudes in Nursing Care Scale (EANCS)”. Descriptive and comparative statistical analysis were used for the analysis of the data. SPSS 23 package program was used for data analysis. Results: The mean age of the nurses participating in the study was 32.60±6.21. It was determined that 86.5% of the nurses were women, 53.2% were single, 82.9% were bachelor's degree, 51.4% had less income than their expenses, 40.5% were provide care 15 or above patients daily, 59.5% were choose nursing profession willingly. The nurses total mean score of the ELBSN was calculated as 3.69 ± 0.48. While the mean score of the sincere behavior sub-dimension of the nurses was 3.95±0.60, the mean score of the in-depth and superficial behavior sub-dimension was found to be 3.68±0.503 and 3.65±0.52, respectively. The nurses total mean score of the EANCS was calculated as 3.94±0.79. A statistically significant difference was found between the nurses' professional working years, the unit they worked, ELBSN total mean score and gender, occupational working time, unit worked, working time in the unit, total mean score of the EANCS.