Masa tenisçilerinde görülen sakatlık türleri ve bu sakatlıkların çeşitli değışkenlere göre incelenmesi
Analysing of the types of injuries observed in table tenies players according to the some variables
  1. Tez No: 359497
  2. Yazar: LEYLA ALİZADEH EBADİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, Ankara 'da Türkiye şampiyonasına katılan masa tenis oyuncularına uygulanmıştır. 13 –42 yaş arasında olan 117 ( 57 erkek ve 60 kadın) masa tenisi sporcularının sakatlıklarla ilgili bilgi düzeylerini tespit etmek ve çeşitli değişkenlere göre farklılıkları ortaya çıkartmak amacıyla yapılmıştır. Karşılaştıkları sakatlıkların ve sakatlıklardan korunma konusundaki bilgi düzeyleri, için anket uygulanmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 24,5 ±2,81 olarak hesaplanmıştır.Araştırmada, verilerin analizi bilgisayarda SPSS 19 programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir ve iki örnek için bağımsız T testi uygulanmıştır. Frequencies değişkenleri % yüzde olarak hesaplanmış ve p değeri < 0,005 anlamlı olarak kabul edilmiştir. Çapraz tablolar için, ki kare testi ve değişkenlerin farklılıkların ortaya çıkartmak için Compare colum proportion testi kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan çalışma deneklerde el-el bileği bölgesi, omuz bölgesi, dirsek –kol bölgesinde sakatlık olayları daha sık görülmektedir. Katılımcıların %36.8'i 1 kez ve %31.6'sı 2 kez sakatlanmışlardır. Deneklerin %50.4'ü yetersiz ısınma ve % 28.2'si zemin bozukluğunu sakatlığa neden olarak görmektedirler. Ankete katılan sporcuların çoğunluğu sakatlıklar karşısında doktora başvurmayı tercih etmektedirler. Sakatlıktan sonra spordan uzak kalma süresi çoğunlukla 1-7 gün olmuştur ve deneklerin %81.2' si sakatlık sonrası eski performanslarına dönmüşlerdir. Deneklerin antrenörleri çoğunlukla sakatlıklar konusunda bilgiye sahip olduklarını belirtilmiş ve katılımcıların da spor sakatlık konusunda bilgilerinin orta düzeyde oldukları ortaya çıkmıştır. Anahtar Kelimeler : Masa tenisi, Sakatlanma bölgeleri, Sakatlanma nedenleri, Anket , Analiz
Özet (Çeviri)
This study involved table tennis players who joined Turkish Championship in Ankara. The study attempts to identify the knowledge level 117 table tennis players (57 males and 60 females), who are between 13 and 42 years old, have concerning injuries, and to reveal differences according to some variables. A questionnaire was administered in order to find out their level of knowledge on the injuries they experience and their knowledge on how to avoid injuries. The mean age of the participants were calculated to be 24,5 ±2,81. The analysis of the research data was carried out on computer using SPSS 19 software, and T-test was applied for two samples. The frequency variables were calculated as percentage, and p value < 0,005 was recognized as significant. Chi-square test was used for cross tables, and compare column proportion test was used to analyse and reveal the differences among the variables. The study revealed that the subjects have more frequent injuries on hand-wrist, upper back and elbow-arm regions. 36.8% of the participants were injured once, while 31.6% were injured twice. 50.4% of the participants attribute the reason of injury to inadequate warm-up, while 28.2% of them attribute it to floor roughness. Majority of the sportsmen taking the questionnaire prefer seeing the doctor in case of injuries. Mostly the time off following injuries were 1-7 days, and 81.2% of the subjects gained their usual performance back after the injuries. Majority of the coaches of the subjects stated that they have knowledge on injuries, and it was found that the participants also had moderate knowledge about injuries. Key Words : Table tennis, Injury areas, Causes for injuries, Survey, Analysis