Association between neudesin and irisin in newly diagnosed type-2 diabetes mellitus
Yeni tanılan tip-2 diyabet mellitus'ta neudesin irisın arasındaki ilişki
  1. Tez No: 780567
  2. Yazar: LARA ABDULKHUDHUR KADHIM KADHIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, PROF. DR. MOHAMMED IMRAN HAMZAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Tip 2 diyabet, tüm vakaların yüzde 85 ila 90'ını oluşturan hastalığın en yaygın şeklidir. Vücudun insülin etkisine tepki verme kapasitesi bozulduğunda“insülin direnci”olarak bilinir. Deneysel çalışmalar, neudesinin yeni bir enerji dengesi ve obezite ve buna bağlı bozukluklar için etkileri olan gıda alımı düzenleyicisi olduğunu göstermektedir. Obezite ve tip 2 diyabet en yaygın metabolik hastalıklardan ikisidir ve araştırmacılar, irisinin beyaz yağ dokusu hücrelerini kahverengi yağ dokusu hücrelerine dönüştürme yeteneğinin yeni tedavi seçeneklerini temsil edebileceğine inanmaktadır (T2DM). 2021-2022'de 100 Iraklı iki gruba ayrıldı (50 yeni T2DM'li, 26 erkek 24 kadın, 50 sağlıklı denek kontrol grubu olarak 25 erkek 25 kadın). ELISA tekniği ile ölçülen Neudesin ve Irisin.
Özet (Çeviri)
Type 2 diabetes is the most common form of the disease, accounting for 85 to 90 percent of all cases. It is known as“insulin resistance”when the body's capacity to react to insulin action is impaired. Experimental studies suggest that neudesin is a novel energy balance and food intake regulator with implications for obesity and its associated disorders. Obesity and type 2 diabetes are two of the most common metabolic diseases, and researchers believe that irisin's ability to transform white adipose tissue cells into brown adipose tissue cells may represent new therapy options (T2DM). In 2021-2022, 100 Iraqis were placed into two groups (50 with newly T2DM, 26 male 24 female, 50 healthy subjects as control group 25 male 25 female). Neudesin and Irisin measured by ELISA technque.