Association between working people's lifestyle and subjective well-being from the perspective of individualism/collectivism
Çalışan bireylerin yaşam tarzları ve öznel refah arasındaki ilişkinin bireycilik / toplumculuk perspektifi açısından değerlendirilmesi
- Tez No: 235919
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YAHYAGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Yaşam tarzı bireylerin hayatlarında önemli bir bileşen olmuştur. Ayrıca yaşam tarzının bir parçası olarak, boş zaman aktivitesi ile ilgili çalışmalar öznel refah ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Bu ilişki kişilerin yaşam tarzlarında boş zaman aktivitesi kavramının yeri ve boş zaman aktivitesi deneyimine oldukça bağlıdır. Boş zaman akivitelerinin artan önemi ve öznel refah ile boş zaman aktiviteleri arasındaki bağlantının sorgulanması bu çalışmanın temelini oluşturmuştur.Bireycilik / toplulukçuluk, kişinin kendini tanımlamada ve eylemlerini yönlerdimede birey ile grubun göreli etkisini yansıtan kültürün önemli bir boyutudur. Bu çalışmanın amacı yaşam tarzı ve öznel refah arasındaki bağlantının bireycilik / toplulukçuluk etkisinde incelenmesidir. Çalışmaya katılan bireyleri bir çoğu İstanbul'da ikamet eden çalışan bireylerden oluşmaktadır.Kültürel ve rekreasyon aktiviteleriyle meşgul olan bireylerin yüksek öznel refah seviyesi göstermeleri öngörüldü. Ayrıca Türk toplumunun toplulukçu yapısının öznel refah seviyesini etkileyeceği öngörüldü. Öngörülenin aksine, tez çalışmasına katılan bireylerin aktivitelere katılımlarından bağımsız olarak yüksek öznel refah seviyesine sahip oldukları sonucuna ulaşıldı. Bireycilik / toplulukçuluk boyutunun bu çalışma kapsamında belirgin bir etkiye sahip olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Lifestyle has been regarded as an important component in people?s lives. Furthermore studies of leisure, which is a part of lifestyle, suggest it is related to subjective well-being. This relation very much depends on leisure?s role in lifestyle and the experience of leisure in people?s lives. The continued importance of leisure, as an important domain of lifestyle, and the interest to explain the relationship between leisure and subjective well-being has developed an urge for this current study.One major dimension of culture is individualism-collectivism, which reflects the relative emphasis on the self versus the group for defining oneself and for governing one?s actions.The purpose of this study was to examine the interrelationship among lifestyle and subjective well-being with the moderating effect of individualism/collectivism. The participants of the study were working individuals mainly located in Istanbul.It was predicted that people engaged with cultural and recreational activities tend to express high level of subjective well-being. Also collectivistic nature of Turkish people would affect their subjective well-being levels. As opposed to predicted, individuals which were subject to this thesis declared high levels of subjective well-being regardless from their participation to leisure activities. It has been observed that individualism / collectivism do not have a significant moderating affect within the context of this study.