Farklı dozlarda çinko uygulamasının damla sulama ile yetiştirilen çeltik (Oryzasativa L.) bitkisinin beslenmesi ve verimi üzerine etkisi
The effect of increasng doses of zinc application on the nutritionand yield of paddy (Oryzasativa L.) plantedby drip irrigation under field conditions
  1. Tez No: 734650
  2. Yazar: MERT AL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ ADİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüz koşullarında yapılan tarımsal faaliyetlerin önünde birçok engeller bulunmaktadır. Bunlardan biri de son zamanlardaki iklim değişikliğinin sonucu olarak tarımsal ürünlerden birim alandan alınan verimin ciddi anlamda zarar görmesidir. Bu durumla mücadele etmekiçin ülkemizde katma değeri yüksek olan çeltik (Oryza sativa L.) yetiştiriciliğinde,bitkinin duyarlı olduğu mikro bitki besin elementlerden biri olan çinko (Zn) bitki besin elementinin artan dozlardaki gübre uygulamaları ile uygulanması sonucunda bitkinin beslenmesi ve bitkideki verim artışı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Ayrıca, damla sulama yöntemi kullanılarak minimum su koşullarında, en az tava koşullarında yetiştirilen çeltik verimi kadar üretim yapılması planlanmıştır.Deneme İstanbul İli Çatalca İlçe'si tarım alanlarında tarla koşullarında çeltik (Oryza sativa L.)bitkisi kullanılarak, 1 bitki x 4 tekerrür x 5 farklı doz(0-20-40-60-80 mg/kg ZnSO4 .7H2O) uygulanan parseller“Tesadüf Blokları Deneme Deseni”ne göre yürütülmüştür.Çalışma sonucunda, uygulanan en yüksek çinko içeriği 60 mg/kg çinko dozu verilen çeltik parsellerindeki bitkilerde 301,15 mg/kg olarak belirlenmiştir. İstatistiksel olarak %5 düzeyinde önemli olan bu sonuç bitkinin beslenmesi açısından ve diğer elementlerle interaksiyonu açısından en etkin değer olarak ortaya konulmuştur. İklim değişikliği ve kısıtlı su kullanım koşullarında çeltik bitkisinin kalite ve bitki besin elementleri açısından çinko gübrelemesinin önemi bu tez çalışması ile ortaya konulmuştur. Bu araştırma ileülkemiz topraklarında ciddi boyutlara ulaşan çinko eksikliği ve stratejik bir bitki olan çeltik ile su kaynaklarının tasarrufu hususunda, katkı sağlanarak bu konulardaki sorunlara çözümüne destek verilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are many obstacles in front of agricultural activities in today's conditions. One of them is the serious damage to the yield of agricultural products per unit area as a result of recent climate change. In order to combat this situation in rice (Oryza sativa L.) cultivation which has high added value in our country, the effect of one of the micro plant nutrients zinc (Zn) that the plant is sensitive to, on the nutrition of the plant and the increase in yield in the plant as a result of the application of the plant nutrient with increasing doses of fertilizers has been researched. In addition, it is planned to produce at maximum the yield of paddy grown in check flooding conditions using the drip irrigation method under minimum water use conditions.Trial plots applied with 1 plant x 4 replications x 5 different doses (0-20-40-60-80 mg/kg ZnSO4 7.H2O) by using paddy (Oryza sativa L.) plant under field conditions in the agricultural areas of Çatalca District of Istanbul Province. It was carried out according to the“Randomized Blocks Design”.As a result of the study, the highest applied zinc content was determined as 301,15 mg/kg in the plants in the paddy parcels given 60 mg/kg zinc dose. This result, which is statistically significant at the 5% level, has been revealed as the most effective value in terms of plant nutrition and interaction with other elements. The importance of zinc fertilization in terms of quality and plant nutrients of rice plant in climate change and limited water usage conditions has been revealed with this thesis.With this research, the zinc deficiency in our country's soils reached serious levels, and paddy, which is a strategic plant, and water resources were contributed to the solution of these problems.