Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde turizm faaliyetleri ve turizmin geliştirilmesi için öneriler
The Tourism Activities of Turkish Republic of Northern Cyprus and Suggestions of Tourism Development
  1. Tez No: 78064
  2. Yazar: HASAN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NERMİN ÖKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (K.K.T.C)'de turizm faaliyetleri ve turizmin geliştirilmesi için neler yapılabileceği incelenmektedir. Bu incelemede ; K.K.T.C nin ekonomik kalkınmasını hızlandırabilmek için turizmden koruma-kullanım dengesi içerisinde daha fazla yararlanabilme olanaklarını ortaya koymak, yapılacak olan Turizm Master Planı'na veri tabanı oluşturmak ve mevcut potansiyeli ortaya koyup turizmin ülkede daha da geliştirilebilmesi amacıyla bulgular ışığında önerilerde bulunulmaktadır. Genel bilgiler bölümünde ; turizmin tanımı, çeşitleri, turizmin gelişmesine etki eden unsurları ve turizmin kalkınmada itici etkileri belirtildikten sonra K.K.T.C'nin yakın tarihi, konumu, önemi ve iklim özellikleri hakkında bilgi verilmiştir. Yapılan çalışmalar bölümünde ; çalışmada izlenilen yol ve yöntem ve çalışma alanının tanıtımı belirtildikten sonra K.K.T.C'de turizm sektörüne sunulan tabii ve arkeolojik değerler, tarihi, arkeolojik ve kültürel değerler belirtilmiş olup turistik konaklama tesisleri, eğlence yerleri ve ülkenin ulaşımı hakkında bilgi verilmiştir. Bulgular ve irdeleme bölümünde ; K.K.T.C deki turizm türleri hakkında bilgi verilip, ülkede turizmin durumu belirtilmiş ve sayısal analizler yapılmıştır. Ayrıca K.K.T.C de Turizmin ekonomik etkileri incelenmiş ve 2005 yılı için tahmini turizm projeksiyonu gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar bölümünde ; yapılan çalışmadan çıkan sonuçlar maddeler halinde sunulmuştur. Öneriler bölümünde ise koruma kullanım dengesi içinde ülkede turizmin daha da geliştirilebilmesi için yapılması gereken çalışmalar maddeler halinde özetlenmiştir. Anahtar kelimeler : Turizm, Turist, Çevre, Koruma-Kullanım, Potansiyel, Geliştirme. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY We aimed to search the touristic activities in Turkish Republic of Northern Cyprus (T.R.N.C) and to determine what to do for developing this activities. The aim of this investigation is to explore the possibility of utilizing the data bases of the Touristic Master Plan in T.R.N.C. and to determine the ongoing potential of country' s touristic sources and also making some suggestions by the finding to develop them. İn general knowledges chapter; the explanations of the tourism, it's types and factors that efects it's development and it's positive effects on country's economy. Than, also the close history of country and it's climate characteristics are given. In the studies chapter; the routes fallowed and methods, explanation of study are in the study are given; than archeological and natural values that given to tourism sector in T.R.N.C. it's historic, archeologic and cultural values are taken out. Also knowledge about country's touristic places, excitement areas and transporting facilites are given. In the findings and discussions chapter; tourism types in country, the position of tourism there are given and some numerous analysis are made. Also the economic effects of tourism in T.R.N.C. is investigated and the estimative projection of tourism in 2005 is done. In results chapter; results that appeared from study are given one by one. In the suggestion chapter; some policies guidelines for protection-usage balances are given. In this chapter, guidelines for the development of protection-usage balances are given. In this chapter, guidelines for the development of tourism in country have been also summarized. Key Words : Tourism, Tourist, Environment, Protection-Usage, Potential,Developing VII