COVID-19 pandemisinde aile içi ilişkilerin değişen koşulları: Kayseri örneğinde kent ve kır karşılaştırması
The changing conditions of intrafamilial relations during the COVID-19 pandemics: A comparison of urban and rural families in Kayseri
  1. Tez No: 780644
  2. Yazar: AYŞEGÜL ERCİYES
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ALPER ATAŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Hızlı ve etkili bir biçimde yayılarak bütün dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını, sağlık başta olmak üzere ekonomik, sosyal, psikolojik, eğitim vb. yaşamın tüm boyutlarında toplumları etkilemiştir. Toplum sadece sayısal olarak bireylerin bir arada bulunması olarak adlandırılamaz. Toplum bireylerin aritmetik bir toplamı değil onu oluşturan kişilerin karşılıklı iletişim ve etkileşim içinde oldukları bütündür. Bu iletişim ve etkileşimin ilk başladığı ve en yoğun gerçekleştiği yer ise aile içidir. İnsanın hayatını etkileyen önemli ilişkilere bakıldığında ilk olarak bireyin aile çemberi içinde kaldığı söylenebilmektedir. Salgının hızla yayılmasının önüne geçilmesi için alınan tedbirlerin gerekliliği aile üyelerini evde daha uzun süre vakit geçirmeye yönlendirmiştir. Eve kapanma süresinin uzaması halinde ev ortamında beklenmedik olumsuzluklar yaşanabilir. Küçük bir alanın verdiği kapalı/kısıtlılık hali bireylerin karantina dönemi olumsuzluklarından etkilenme oranının artmasına neden olmuş, davranış ve yaşam koşullarına yansımış ve aile içi ilişkiler de bu çerçevede şekillenmiştir. Bu öngörüler doğrultusunda pandemi döneminin aile ilişkilerine yansıması ile birçok hususun sorgulanması beraberinde yeni arayışlar getireceği aşikardır. Tüm bunlar göz önünde bulundurularak bu çalışmada pandemi döneminde değişen koşulların aile içi ilişkilerine yansıması kent ve kır bağlamında karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırma nicel araştırma desenlerinden anket çalışması olarak yürütülmüştür. Araştırma pandemi dönemini Kayseri'nin şehir merkezi ve köyünde geçirmiş okula giden çocuğa sahip araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden toplam 740 anne baba oluşturmaktadır. Araştırmada veriler kişisel bilgi formu ve araştırmacılar tarafından (Özyürek ve Çetinkaya, 2021) geliştirilen anket formuyla toplanmıştır. Ölçekten elde edilen veriler SPSS 22.0 programında analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda pandemi döneminde aile içi ilişkilerin yaşanılan yere göre değiştiği ve köyde bulunan katılımcıların şehir merkezinde bulunan katılımcılara göre pandemi sürecini daha rahat geçirdiği ve bu durumun aile ilişkilerine olumlu yansımaları olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 epidemic, which spread rapidly and effectively and affected the whole world, affected economic, social, psychological, education, etc., especially health. It has affected societies in all dimensions of life. Society cannot be defined as the coexistence of individuals only numerically. Society is not an arithmetic sum of individuals, but a whole in which the people who compose it are in mutual communication and interaction. The place where this communication and interaction first starts and takes place most intensely is within the family. When we look at the important relationships that affect a person's life, it can be said that the individual stays within the family circle first. The necessity of the measures taken to prevent the rapid spread of the epidemic has led family members to spend longer at home. If the closure period is prolonged, unexpected adverse events may occur in the home environment. The closed/restricted state of a small area caused an increase in the rate of individuals to be affected by the negativities of the quarantine period, reflected in their behavior and living conditions, and family relations were shaped within this framework. In line with these predictions, it is obvious that the reflection of the pandemic period on family relations and the questioning of many issues will bring new searches. Considering all these, in this study, it is aimed to compare the reflection of changing conditions on intrafamily relations during the pandemic period in the context of urban and rural. The research was carried out as a survey study, one of the quantitative research designs. The research sample consists of a total of 740 parents who voluntarily agreed to participate in the research with children who went to school, who spent the pandemic period in the city center and village of Kayseri. The data in the study were collected with a personal information form and a questionnaire developed by the researchers (Özyürek and Çetinkaya, 2021). The data obtained from the scale were analyzed in the SPSS 22.0 program. As a result of the research, it was seen that intrafamily relations changed according to the place where they lived during the pandemic period, and that the participants in the village had a more comfortable time during the pandemic than the participants in the city center, and It has been seen that this situation has positive reflections on family relations.