Sağlık çalışanlarının Covid-19 pandemisine yönelik tutumu, iş stresi düzeyi ve manevi yönelimi arasında yordayıcı ilişkiler
Predictive correlation between health workers' attitude towards the Covid-19 pandemic, job stress level and spiritual orientation
- Tez No: 861060
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜBRA KÜÇÜKŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma, Burdur şehrinde çalışmakta olan sağlık çalışanlarının Covid-19 pandemisine yönelik tutumları, iş stresi düzeyleri ve manevi yönelimleri arasında yordayıcı ilişkilerin araştırılması amacını taşımaktadır. Veri toplama araçları;“Kişisel Bilgi Formu”,“Covid-19 Salgınına Yönelik Algı ve Tutumları Değerlendirme Ölçeği”,“İş Stresi Ölçeği”ve“Manevi Yönelim Ölçeği”nden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri, yüz yüze anket dağıtımı yoluyla toplanmıştır. Verilerin analizi bilgisayar ortamında yapılmıştır. IBM SPSS Statistik 26.0 programı kullanılmıştır. Ölçek ters maddeleri programa işlenip Cronbach Alfa hesaplanarak ölçeklerin iç tutarlılığı saptanmıştır. Verilerin normal dağılımı Skewness – Kurtosis değerleri ile incelenmiştir. Normal dağılım sergiledikleri tespit edildiği için ikili değişkenlerde T testi, çoklu değişkenlerde One-Way Anova ve Pearson Momentler Çarpım Korelasyon Tekniği uygulanmıştır. Sağlık çalışanlarının iş stres ve manevi yönelim tutumlarının Covid-19'a yönelik tutumlarına ilişkin varyansı ne kadar yordadığını ortaya koymak için Çoklu Regresyon Analizi Tekniği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate the predictive correlation between the attitudes of healthcare professionals working in Burdur city towards the Covid-19 pandemic, their work stress levels and spiritual orientations. Data collection tools; It consists of“Personal Information Form”,“Perceptions and Attitudes towards COVID-19 Pandemic Questionnaire”,“Job Stress Scale”and“Spiritual Orientation Scale”. The data of the study was collected through face-to-face survey distribution. Data analysis was done using a computer. IBM SPSS Statistical 26.0 program was used. The internal consistency of the scales was determined by processing the reverse items of the scale into the program and calculating Cronbach's Alpha. The normal distribution of the data was examined with Skewness – Kurtosis values. Since they were found to exhibit normal distribution, T test was applied to binary variables, and One-Way Anova and Pearson Product Moment Correlation Technique were applied to multiple variables. Multiple Regression Analysis Technique was used to reveal how much the job stress and spiritual orientation attitudes of healthcare professionals predict the variance regarding their attitudes towards Covid-19.