Father involvement during the COVID-19 pandemic: A qualitative study on the effects of remote working
COVID-19 pandemisinde ilgili babalık: Uzaktan çalışmanın etkileri üzerine nitel bir çalışma
  1. Tez No: 759734
  2. Yazar: ÖZLEM TANRISEVER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN SOHTORİK İLKMEN, PROF. DR. GÜLER FİŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, COVID-19 karantina önlemleri sırasında tamamen veya kısmen evlerinden çalışan babaların deneyimlerini anlamayı amaçlamaktadır. Bunu amaçla, karantina sırasında tamamen veya kısmen uzaktan çalışan on iki baba çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılarla görüşmeler yapılmış ve yarı yapılandırılmış görüşmeler tematik analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Görüşmelerin analizi neticesinde katılımcıların babalık ile ilgili görüşleri ve COVID-19 pandemisinin ilgili babalık üzerindeki etkisine dair 5 tema ortaya çıkmıştır: (1) babalık ve babanın rollerine dair temalar, (2) kuşaklararası babalık aktarımları, (3) babaların aile içi cinsiyet rollerine dair görüşleri, (4) COVID-19 sırasında çocukla bağ kurma ve (5) kararsızlık ve denge bulma. Sonuçlar, katılımcıların babalığa yükledikleri özelliklerin, sorumluluk sahibi olmak ve ailenin yol göstericisi olmaktan, ortak ebeveyn olmaya kadar çeşitlilik gösterdiğini ortaya koymuştur. Ayrıca katılımcıların kendi babalarıyla olan ilişkileri babalığa dair tutumlarının şekillenmesinde önemli bir faktör olmuştur. Babalarıyla olumlu ilişkiler betimleyen katılımcılar, bunu kendi çocuklarıyla ilişkilerine de taşımışlardır; babalarıyla olumsuz ilişkiler betimleyen katılımcılar ise çocukları ile olan ilişkilerinde bunu telafi etmeye çalışmaktadır. Son olarak, katılımcıların çoğu, karantina sırasında uzaktan çalışırken çocuklarıyla daha fazla zaman geçirebildiklerini ve onlarla daha yakın bir bağ kurabildiklerini belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study aims to understand the experiences of fathers who were fully or partially working from their homes during the COVID-19 lockdown measures. In order to do so, twelve fathers who have fully or partially worked remotely during the lockdown were recruited. The participants were interviewed, and the semi-structured interviews were analyzed using thematic analysis method. Five main themes emerged from the analysis of the data with regard to participants' view on fatherhood and the effect of COVID-19 pandemic on father involvement: (1) themes on fatherhood and the role of the father, (2) intergenerational transmission processes, (3) fathers' perspectives on gender roles within the family, (4) bonding with the child during COVID-19, and (5) ambivalence and finding balance. The results indicated that the characteristics participants attribute to fatherhood are diverse, ranging from being responsible, and being the advisor of the family to being a co-parent. Furthermore, participants' relationship with their own fathers was an important factor in shaping their attitudes on fatherhood. Participants who described positive relationships with their fathers carried this into their relationships with their own children; whereas participants who described negative relationships with their fathers try to compensate for this in their relationships with their children. Lastly, the majority of the participants reported that they were able to spend more time and have a closer bond with their children while working remotely during the lockdown.