Karia bölgesi duvar örgülerinde atkı/bağ taşı kullanımı
The use of headers and stretchers masonry in Caria region
  1. Tez No: 780651
  2. Yazar: HÜSEYİN ENES UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN BÜYÜKÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada Geç Klasik Dönem itibariyle Karia Bölgesi'nin birçok kent surlarında, kulelerde sıkça tercih edilen bağ taşı ile ilgili değerlendirme yapılacaktır. Pers yönetimi tarafından bölgenin yönetimi Hekatomnid Sülalesi'ne verilmesinin ardından, babası Hekatomnos'un ölümü sonrası yönetimi alan Mausollos ilk icraatlerinden birisi olan yeniden imar faaliyetlerini Karia Bölgesi'nde hayata geçirdi. Bununla birlikte bölgedeki ekonomik, ticari ve askeri mimari alanda gelişmeler yaşanmıştır. Mausollos önderliğinde kent surları yeniden onarılmış, anıtsal yapılar ve birçok mimari faaliyetler gerçekleşmiştir. Bölge içerisinde farklı işçiliği ile göze çarpan bağ taşları duvar sırasında seyrek ve belirli bir düzen olmadan kullanımı dikkat çekmektedir. Erken Hellenistik Dönem itibari ile kuşatma silahlarındaki gelişmelerin etkisiyle duvar sırasında yatay olarak yerleştirilen her iki dizi taşı sonrasında bağ taşının kullanıldığı gibi duvar sırasına her dizi taşı sonrasında bağ taşının kullanıldığı düzenli bir ritim sırasınca tercih edildiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, an evaluation will be made about the headers and stretchers technique, which is frequently preferred in many city walls and towers of the Caria Region as of the Late Classical Period. After the administration of the region was given to the Hekatomnid Dynasty by the Persian administration, Mausollos, who took the administration after the death of his father Hekatomnos, implemented one of his first actions, the reconstruction activities in the Caria Region. In addition, there have been developments in the field of economic, commercial and military architecture in the region. Under the leadership of Mausollos, the city walls were repaired again, monumental buildings and many architectural activities were carried out. Headers and stretchers technique, which stand out with their different workmanship in the region, attract attention by being used sparsely and without a certain order in the wall row. As of the early Hellenistic Period, due to the developments in siege weapons, it is observed that the header was used after both stretcher placed horizontally during the wall, and a regular rhythm order was preferred, in which the header was used after each stretcher in the wall row.