Siyasetçinin yazılı basında temsili: 31 Mart'tan 23 Haziran 2019'a İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkan adayları
Representation of the politician in the print media: Istanbul Metropolitan Municipality mayor candidates from March 31 2019 to June 23 2019
- Tez No: 780652
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Demokratik toplumlarda halkı bilgilendirme ve yaşanılan gelişmelerden haberdar etme açısından yazılı basın araçları önemli bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu açıdan bilgiye ulaşılması, toplanması, toplanılan bilgilerin ideolojik bir zemin yaratılmadan esas bilgiler ışığında ve basın etik kuralları çerçevesinde inşa edilerek topluma aktarılması gerekmektedir. Ancak son yıllarda gerçekleşen siyasal ve toplumsal olaylar sonucunda, basının habere yaklaşımında dengeyi sağlayamadığı ve taşımış olduğu etik değerlere uymadığı görülmektedir. Özellikle siyaset ve basın ilişkisi düşünüldüğünde toplumun yönetilmesinde etkin olabilmesi açısından siyasetçinin yazılı basındaki temsili noktasında önemli farklılıklar görülmektedir. Bu sorunsaldan yola çıkarak 31 Mart 2019 ile 23 Haziran 2019 tarihleri arasında yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimlerinde aday olan Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu'nun Sözcü Gazetesi, Cumhuriyet Gazetesi, Akşam Gazetesi ve Sabah Gazetesinde nasıl temsil edildiği içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Analiz sonuçlarına göre Sözcü ve Cumhuriyet Gazetelerinde Ekrem İmamoğlu'nun; Akşam ve Sabah Gazetelerinde ise Binali Yıldırım'ın olumlu sunulduğu bulgulanmıştır. Seçim haberlerinde gazetelerin anlatım tarzında yoruma yer verdiği ve siyasi adaylara yönelik tarafsız olamadıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Print media is an essential source of information in democratic societies since it helps to keep the public informed about political, social, and cultural events. From this angle, it is essential to reach and collect information and transfer that information to the public in the light of factual evidence and press ethical rules, without ideological biases. On the contrary, it is observed that the media cannot maintain its balance in reporting news and ethical values due to social and political developments in recent years. The relationship between politics and the press has a significant impact on depicting politicians differently in print media in terms of their effectiveness in managing society. The present study analyzed the representation of Binali Yıldırım and Ekrem İmamoğlu, the candidates in the Istanbul Metropolitan Municipality elections held between March 31, 2019, and June 23, 2019, in the newspapers Sözcü, Cumhuriyet, Akşam, and Sabah using content analysis method. The findings reveal that the newspapers Sözcü and Cumhuriyet portrayed Ekrem İmamoğlu positively, while Akşam and Sabah did the same for Binali Yıldırım. It has been observed that the newspapers, including the comments in the narrative style for their coverage of the elections, could not be impartial towards the political candidates