II. Meşrutiyet Dönemi Türkçülük ve Yusuf Akçura
II. Turkish language and Yusuf Akçura in the Constitutional period
- Tez No: 780682
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM AYKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
19. Yüzyılın başından itibaren Osmanlı Devleti'nin eski ihtişamlı günlerine dönmek maksadıyla ortaya çıkan fikirler, devleti muhafaza etmek için kendisine savunucular ve bu fikirleri yaşatmak için yeni alanlar bulmuştur. Çalışmamızda üzerinde duracağımız ana unsur olan bu fikir akımı ise“Türkçülük”olacaktır. II. Meşrutiyet Dönemi bu atılım için uygun zaman dilimi olarak görülmekle beraber geniş çaplı olarak ele alınmasına özen gösterilecektir. Türkçülük fikrinin ortaya çıktığı süreçten, göstermiş olduğu gelişmelere kadar dönemin koşulları da dikkate alınarak değerlendirilecektir. Bu fikrin doğuşuna imza atmış önemli temsilcilerden Yusuf Akçura' ı emsal olarak göstermek ve bizzat fikrin müntesibi tarafından aşamaları aktarmak araştırmamızın önemli amaç ve unsurlarındandır. Nitekim Yusuf Akçura' nın yaşadığı tarihin kendisine ne denli bir ideoloji kazandırdığını zihninden süzerek aktardığı ve oluşuma etki bırakan bilgileri her anlamda çalışmamıza yansıtmak oldukça objektif bir hamle olacaktır.
Özet (Çeviri)
The ideas that emerged from the beginning of the 19th century with the aim of returning to the old glorious days of the Ottoman Empire found advocates to protect the state and new areas to keep these ideas alive. This trend of thought, which is the main element we will focus on in our study, will be“Turkism”. II. The Constitutional Era is seen as the appropriate time for this breakthrough and care will be taken to address it on a large scale. From the period in which the idea of Turkism emerged to the developments it has shown, it will be evaluated by considering the conditions of the period. It is one of the important aims and elements of our research to show Yusuf Akçura, one of the prominent representatives of the birth of this idea, as a precedent and to convey the stages by the party of the idea himself. As a matter of fact, it will be a very objective move to reflect the information that Yusuf Akçura has conveyed by filtering from his mind how the history he lived has given him an ideology and that has an effect on the formation in every sense.