Collective resource mobilisation for economic survival within the Turkish speaking communities in London
Londra'da Türkçe konuşan toplumda ekonomik hayatta kalma stratejileri ve kaynak seferberliği
  1. Tez No: 780694
  2. Yazar: OLGU KARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALLAN WILLIAMS, PROF. DR. LEROİ HENRY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: London Metropolitan University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
Bu çalışma, Charles Tilly'nin (1978) kolektif kaynak seferberliği teorisinden etkilenen yeni bir teorik yaklaşımı kullanarak, Kuzey Londra'da yemek ve perakende sektörlerinde Kürt ve Türk işletme sahiplerinin iş kurma ve sürdürme faaliyetlerine ilişkin teorik bir bakış açısı üretmeyi amaçlamaktadır. Araştırma hedefleri şunlardır: - yemek ve perakende sektörlerinde Kürt ve Türk işletme sahipleri için yeni iş kurma nedenlerini incelemek; -“sermaye biçimlerinin”(Bourdieu, 1986) edinildiği ve bu işleri başlatmak ve sürdürmek için harekete geçirildiği yolları belirlemek ve araştırmak. Metodolojik olarak araştırma, 65 katılımcıyla yapılan kapsamlı saha çalışmasına dayanmaktadır. Tez, katılımcıların iş kurma ve sürdürme deneyimlerinin mevcut literatür bağlamında analiz edilmesini sağlayan ve onların açıklamalarına dayalı olarak yeni bir teorik yaklaşımın ortaya çıkmasına olanak tanıyan nitel araştırma yöntemlerinden yararlanmaktadır. Tez çalışma alanına teorik ve ampirik katkılarda bulunmaktadır. Ampirik olarak, büyük ölçüde yemek ve perakende sektörlerinde yoğunlaşan iki“görünmez topluluğa”ışık tutuyor. Bu proje için saha çalışması, Türk ve Kürt topluluklarının iş kurma ve sürdürme faaliyetlerini inceleyerek özgün bir katkı sunmaktadır. Teorik olarak, Kürt ve Türk iş sahiplerinin iş kurma ve sürdürme faaliyetleri, kolektif kaynak seferberliği teorisi merceğinden analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to generate insights into thebusiness start-up and maintenance activities ofKurdish and Turkish business owners in catering and retail sectors in North London by utilizing a new theoretical approach influenced by Charles Tilly's (1978) collective resource mobilisation theory. The research objectives are:to examine the reasons behind the formation ofbusiness start-ups for Kurdish and Turkish business owners in the catering and retail sectors; to identify and investigate the ways in which the 'forms of capital' (Bourdieu, 1986) are acquired and mobilised for starting and maintaining these businesses. Methodologically, the research draws on extensive fieldwork with 65 participants. The thesis draws on qualitative research methods that enable the participants' business start-up and maintenance experiences to be analysed in the context of the existing literature, and allows for the generation of a new theoretical approach to emerge based on their explanations. The thesis makes theoretical and empirical contributions to the field of study. Empirically, it sheds light onto two 'invisible communities' that are largely concentrated in the catering and retail sectors. The field study for this project presents an original contribution by examining business start-up and maintenance activities of the Turkish and Kurdish communities.