16 haftalık rafting antrenmanlarının raftingcilerde reaksiyon zamanı ve bazı biyomotorik özellikler üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of 16-WEEK rafting training on reaction time and some biomotoric properties of rafting players
- Tez No: 780763
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma rafting sporcularına 4 ay süreyle uygulanan antrenmanların reaksiyon zamanı ve bazı biyomotorik özellikler üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma Muğla ilinde rafting sporu ile ilgilenen sporcular ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma ön test - son test kontrol gruplu deneysel bir çalışmadır. Çalışmanın deney (n:20; kadın:10 erkek:10) ve kontrol (n:20; kadın:10, erkek:10) grubunu yaşları 16-18 yaş arasında olan toplamda 40 gönüllü birey oluşturmaktadır. Kontrol grubu ise herhangi bir spor yapmayan sedanter bireylerden oluşmuştur. Çalışmada elde edilen veriler SPSS 24.0 programında analiz edilmiştir. Çalışmanın bulgularına göre deney grubunun üst ekstremite kuvveti ve reaksiyon zamanında ön test ve son test arasında istatiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilirken, kontrol grubunda anlamlı farklılık görülmemiştir. Deney grubunun ön test- son test değişimleri sağ ışık, sağ ses, sol ışık, sol ses, mekik, bükülü kol asılma, sırt kuvveti, sağ el ve sol el kuvveti kontrol grubuna göre anlamlı derecede farklıdır. Deney grubundaki erkeklerin tüm reaksiyon ortalamaları kadınlardan daha düşük (iyi) olsa da bu değerler istatistiksel açıdan anlamlı değildir. Deney grubundaki erkeklerin bükülü kol asılma kuvvet ortalamaları kadınlardan anlamlı derecede daha yüksektir. Kontrol grubunun kadın ve erkeklerin ön test -son test ortalamalarında istatistiksel açıdan anlamlı fark yoktur. Deney ve kontrol grubunun ön test -son test BKİ ortalamalarında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık tespit edilmemiştir. Sonuç olarak uygulanan antrenman programının kadın ve erkek rafting sporcularında biyomotorik özellikler ve reaksiyon zamanı üzerine olumlu etkisinin olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of training applied to rafting athletes for 4 months on reaction time and some biomotoric properties. The study was conducted with athletes interested in rafting sports in Muğla province. The study is an experimental study with a pre-test - post-test control group. The experimental (n:20; female:10, male:10) and control (n:20; female:10, male:10) groups of the study consist of a total of 40 volunteer individuals ranging in age from 16 to 18 years Dec. The control group consisted of sedentary individuals who did not do any sports. The data obtained in the study were analyzed in the SPSS 24.0 program. According to the findings of the study, the experimental group of upper extremity strength and a reaction in the time of pre-test and post-test detected statistically significant differences in the control group did not show significant difference. The pre-test-post-test changes of the experimental group, right light, right sound, left light, left sound, shuttle, hanging bent arm, back strength, right hand and left hand strength are significantly different compared to the control group. Although all the reaction averages of men in the experimental group were lower (good) than women, these values were not statistically significant. The average bent arm hanging force of men in the experimental group is significantly higher than that of women. There is no statistically significant difference in the pre-test -post-test averages of men and women of the control group. No statistically significant differences were found in the pre-test -post-test BMI averages of the experimental and control groups. As a result, it can be said that the training program applied has a positive effect on the biomotoric properties and reaction time of male and female rafting athletes.