Çok katmanlı küresel kuantum noktalarının optik özellikler üzerine potansiyel yapısının etkisi
Effect of potential structure on optical properties of multilayer spherical quantum dots
  1. Tez No: 780792
  2. Yazar: HANDE TEMEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİĞEN BOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada bir ve iki basamaklı sonsuz küresel kuantum noktalarında safsızlık atomu varken ve yokken dört farklı sınırlayıcı potansiyel enerji değerleri için 1s, 1p, 1d, 1f, 2s, 2p, 2d, 2f durumlarının, enerjileri, dalga fonksiyonları ve bağlanma enerjisi tabaka kalınlıklarına bağlı olarak hesaplandı. Hesaplamalarda enerji özdeğerleri ve dalga fonksiyonları Runge-Kutta nümerik yöntemi kullanıldı. Sınırlayıcı potansiyelin, basamak sayısının ve tabaka kalınlıklarının tüm enerjiler üzerinde etkili olduğu görüldü. Bu enerji ve dalga fonksiyonları kullanılarak safsızlık atomu yokken ve varken 1s-1p, 1p-1d, 1d-1f toplam absorbsiyon katsayıları foton enerjisinin fonksiyonu olarak hesaplandı. Basamaklı sonsuz küresel kuantum noktalarında sınırlayıcı potansiyel değerlerinin artması absorbsiyon katsayıları maksimumlarını daha büyük foton enerjilerinde verdi. Tabaka kalınlıklarının büyütülmesi ile toplam absorbsiyon tepe değerlerinin enerjileri azaldı. Kuantum noktalarında safsızlık atomunun olması, tüm geçişler için absorbsiyon tepe değerini veren foton enerjilerini arttırmıştır. Bu tezde elde edilen sonuçlar gösteriyor ki, kuantum noktalarının optik ve elektronik özellikleri yapının geometrisine ve yapıda safsızlık atomu olup olmamasına bağlıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the energies, wave functions and binding energy of the states of 1s, 1p, 1d, 1f, 2s, 2p, 2d, 2f for four different confined potential energy values in the presence and absence of impurity atoms in one and two-step infinite spherical quantum dots were determined depending on the layer thicknesses. Energy eigenvalues and wave functions Runge-Kutta numerical method were used in the calculations. It was observed that the confined potential, number of steps and layer thicknesses were effective on all energies. Using these energy and wave functions, the total absorption coefficients of 1s-1p, 1p-1d, 1d-1f in the absence and presence of impurity atoms were calculated as a function of the energy of the photon. The increase in the confined potential values in the stepped infinite spherical quantum dots gave the absorption coefficients their maximums at larger photon energies. The energies of the total absorption peaks decreased with increasing the layer thicknesses. The presence of impurity atoms in the quantum dots increased the photon energies giving the absorption peak value for all transitions. The results obtained in this thesis show that the optical and electronic properties of quantum dots depend on the geometry of the structure and whether there is an impurity atom in the structure.