Türkiye'de, Avrupa Ekonomik Topluluğu'nda süt için uygulanan koruma politikalarının çeşitli yönlerden karşılaştırılması
- Tez No: 7808
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN IŞIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
144 3 ÖZET VE SONUÇ Türkiye'nin Avrupa Topluluğu ile sürdürmekte olduğu ilişkileri, Nisan 1987' de tam üyelik için başvurmasıyla, yeni bir boyut kazanmıştır. Bu ilişkiler ekonominin tümü için olduğu kadar ekonomi nin önemli sektörleri olan tarım, sanayi ve hizmetler sektör leri ile onların alt sektörleri sayılan yan dallar içinde ayrıca önem arzetmektedir. Gerçekte de dengeli ve sağlıklı beslenmede süt ve ürün lerinin sahip olduğu özellikler nedeniyle bu sektör, gerek Türkiye gerekse Topluluk ekonomisinde büyük önem taşımaktadır. Durum böyle olunca, bu sektörle ilgili olarak uygulanacak koru ma politikalarının önemi de her geçen gün artmaktadır. Bu çalışmada ; önce, Türkiye ve Topluluk ekonomisinde süt ve ürünleri sektörünün yeri ve önemi incelenmiştir. Sonra da, Türkiye ve Toplulukta bu sektöre yönelik koruma politika ları ve uygulanan politikaların yarattığı çeşitli etkiler orta ya konmuştur. Bunu da, Türkiye ve Toplulukta süt sektörüne yönelik koruma politikaları, etkileri ve ortaya çıkan sorunla rı karşılı ştırılarak değerlendirmesi izlemiştir. Karşılaştırmalar sonunda, Türkiye ve AET' da süt ve ürün leri sektöründe genel durum ve uygulanan koruma politikaları itibariyle önemli farklılıklar olduğu ayrıntılarıyla tesbit edilmiştir. AET' da 1968 yılından beri süt ve ürünlerine yönelik ortak piyasa düzeni yürürlüktedir. Bu sistem içinde, hedef fiyat, müdahale fiyatı, eşik fiyat, dış ticarette prelevmen ve vergi iadesi gibi fiyat ve fiyata bağlı araçlar yanında yapısal düzenlemelere yönelik strüktür politikası uygulamaları da önem lidir.145 Türkiye'de ise ; AET' ye göre oldukça sınırlı olmakla be raber uygulamalarda daha çok fiyat ve fiyata bağlı araçlara öncelik tanınmakta, uzun vadeli yapısal düzünlemelere yete rince önem verilmemektedir. AET' da uygulanan koruma politikaları sonucu süt ve ürün lerinde üretim aşırı şekilde artmış, bazı ürünlerde büyük stoklar oluşmuştur. Bunun sonucu olarak da, söz konusu ürünle rin tüketimi de artarak, kendine yeterlilik, ülke ve ürüne göre farklılık göstermekle birlikte, % 100' e ulaşmıştır. Türkiye'de ise, bugüne kadar uygulanan politikalar verim ve üretim üzerinde istenilen artışları yaratamamış, süt işlet meleri küçük ve dağınık birimler halinde faaliyetlerini devam ettirirken, süt hayvancılığı bir yan uğraş durumundan öteye gidememiştir. Toplulukta uygulanan koruma politikalır sonucu tereyağ ve süttozu gibi ürünlerde oluşan üretim fazlalıklarını önlemek için, Toplulukta 1970' li yılların sonlarından itibaren, ortak sorumluluk kesintisi, garanti eşikleri ve kota uygulaması ile sütçülüğü bırakanlara prim verilmesi gibi çeşitli araçlar kul lanılmaktadır. Oysa, Türkiye için verim ve üretimi arttıracak isabetli ve istikrarlı politikaların uygulanması önem taşımak tadır. Son yıllarda verimliliği arttırmak amacıyla kültür ırkı inek ithali, karma yemde uygulanan sübvansiyon ve belirli özel liklere sahip işletmelere teslim edilen sütler için 25-35 TL/İt teşvik primi ödenmesi konuya olumlu yaklaşımlar olarak değerlendirilebilir. Topluluk ülkeleri genelde hayvancılık ve süt sektörün de çok ileri düzeydedir. Türkiye'nin tam üyeliğinin gerçekleş mesi halinde süt ve ürünleri sektörünün Topluluk ile rekabet edebilecek bir niteliğe kavuşturulması zorunlu görülmektedir. Aksi takdirde, Türkiye Topluluğa girdiği zaman süt ve ürünle rinde Topluluğun pazarı olma olasılığı oldukça yüksektir.146 Bu bakımdan, karşılaşılan çeşitli sorunların çözümü için ve özellikle de uzun dönemde yapısal iyileştirmelerin sağlanması bakımından, çalışmada belirtilen bazı önlemlerin zaman geçi rilmeden alınmasının gerekli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
14-7 SUMMARY and CONCLUSIONS Dairy products has a very important place' in" the. Turkish and in the EEC.Agricultural sector, becuase of being one of the main foods for human nutrition. The fact that Livestock is one of the main subsector of the agriculture and also they are providing a large input for final agricultural production makes the support policy of dairy products. So this situation is very important both for Turkish and EEC economies. In the EEC the market organization for dair products has been orgahized in the earlier 1970's.Dairyies 'could be supported by using some measures related to agricultural prices and ' price policy known as intervention price, target price, threshold price, referance price for milk and milk products. Similarly structural policies applied to agriculture in general affected the dairyies as well. When the measures used for supporting of dairy for both community ; it could be said that the particular support measures were not used in Turkey as well as in the EEC. Recently Goverment tries to reach a balance in the dairy sector by interfering with supporting premiums, importing cross-breed cows and applying some subsidies especially ration prices. But it is rather difficult to say latter is fully enough in Turkey. For this reason, it could be said that importance should be given to structural and supporting policies and ways should be developed to diminish structural differences between Turkish and the EEC agricultural sector. As a result of this study, it could be stated that the support policies for dairy sectors should be encouraged together #ith the some structural policies of food industry and agricultural sector as a whole. #1