Türkiye'nin ortadoğu ülkelerine yaptığı tarım ürünleri dış satımını geliştirme olanakları
- Tez No: 7807
- Danışmanlar: PROF. DR. LATİF ÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
105 7 ÖZET VE SONUÇ Ortadoğu ülkeleri yüksek petrol gelirlerinin getir diği büyük bir alım gücüne sahiptir. Ayrıca bu ülkeler, ge rek bulundukları coğrafi bölgenin özelliklerinden, gerekse 3iyasi bazı nedenlerden dolayı tarım ürünlerinde kendine ye tecek üretime sahip bulunmamaktadır. Bu ihtiyaçlarının büyük bir kısmını dışalım ile karşılamak durumundadırlar. Türkiye ise Ortadoğunun tarım ürünlerine olan ta lebini karşılayacak potansiyele sahiptir. Ayrıca bu ülke gruplara ile öteden beri gelen yakın siyasi ve kültürel i- lişkiler yanında, dini bağlar mevcuttur. Ayrıca bu ülkelerle olan coğrafi yakınlık, mesafenin yakınlığı da aradaki tica ri ilişkileri geliştirebilmek için büyük avantajlar sergi lemektedir. Ancak bugüne değin Ortadoğu ülkeleri ve Türkiye ara sında bu denli ticari bir ilişkinin sağlanamadığı gözlen mektedir. Yıllar itibariyle Türkiye'nin Ortadoğu ülkelerine yaptığı dışsatım miktar ve değer olarak incelendiğinde bazı dalgalanmaların olduğu ve ciddi bir gelişmenin olmadığı gö rülmektedir. Oysa Ortadoğu ülkeleri Türk tarım ürünlerini tanı makta, talepte bulunmakta ancak var olan sorunlar sonucunda ilişkiler yeterince gelişememektedir. Eğer bu potansiyel pazar üzerinde yeterince önem verilerek sorunların çözümü yoluna gidilirse Türkiye'ye sağlayacağı yararlar açıktır.106 Ortadoğu ülkelerine ihracat politikasındaki tutum, eldeki malı satmak değil, onların istediği malı üretip sat mak olmalıdır. Böyle olduğu takdirde Türk ürünlerine önce likle talep etmemeleri İçin hiçbir neden olmayacaktır. Ay rıca Avrupa Topluluğu Ülkeleri ve diğer ülkelere satılmayan ürünleri elden çıkarıp Ortadoğu ülkelerine satma düşüncesi bugün artık tamamiyle yanlıştır. Tüm dünya ülkeleri tarafın dan açık bir pazar görünümünde olan Ortadoğu ülkeleri üzerin de dışsatım yapabilmek için büyük bir rekabet sözkonusudur. Ortadoğu ülkelerini potansiyel bir pazar olarak gö rüyorsak, bu ülkelere arzu edilen kalitede ve miktarda ürün leri bu pazarın istediği her an hazır olabilecek şekilde üretmek ve bu pazarı değerlendirerek ele geçirmek, bu konuda ana politika olmalıdır.
Özet (Çeviri)
107 SUMMARY The Middle East Countries have a high capacity on importation, #hieh is provided by high oil revenues. At the same time those countries are not self capability in order to achieve enough agricultural products, because of either geographical speeifications or some political reasons. In such a position, they have to provide big part of these necessities by import. In this case, Turkey have a big potential to support demands of the Middle East on agriculture products. On the other hand, Turkey and the Middle East countries have resem blance upon political and cultural affairs coming from the history and on religious belief.'.. The geographical proximity with those countries is big advantage in order to develope the commercial affairs. But, it is clear that such a commercial affairs between Turkey and the Middle East countries could not be set up until now. When analysing amount and totality of the export of TUrkey to Ihe Middle East countries, according to years, it is observed that there are some irregularities and there are no any serious developments. In fact, the Middle East.countries consider Turkey's agricultural products, and also demand, but the affairs catft be developed because of some existing problems.108 It is too clear that Turkey have a big benefits if that potential would be put a good consideration and the problems would be in a position that Turkey try to riolve those with a struggle. The manner of exporting policy on the Middle East countries should not be selling the presence property, that they would like to have. If it becomes true, there is not any reason for them not to demant Turkey's product first. On the other hand, nowadays it is completely wrong thought of selling products the Middle East countries, which are not accepted by“European Comminitiy”countries and the other countries. There is a big competition be able to make exporting to the Middle East countries which are big free market for whole world countries. If we appreciate the Middle East countries as big market having potential, in this case our main policy should be making productions for thos-j countries, those productions should be desiring quality and amount and ready when ever this market demands; and capturing this market by means of consideration and appreciation.