Etkileşen bozon modeli-2'nin kadmiyum ve palladyum izotoplarına uygulanması
The interacting boson model-2 application on cadmium and palladium isotopes
- Tez No: 78085
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Bu çalışmada; Etkileşen Bozon Modeli-2 kullanılarak tgCd ve Pd izotoplarının uyarım enerjileri, B(E2) ve B(M1) elektromagnetik geçiş oranlan, 98-126 46 uyarım enerji oranlan, B(E2) dallanma oranlan, 2\ durumlarının kuadrupol momentleri ve g-çarpanları, magnetik momentleri ve S(E2/M1) karışım oranlan sistematik olarak çalışıldı. Hesaplamalar NPBOS bilgisayar programı yardımıyla gerçekleştirildi. Cd ve Pd izotoplarının hesaplanan ve deneysel verileri uyum içindedir. Hesaplanan 8,+ uyarım enerjisi, modelin de genel bir bir görünümü olarak, deneysel verilerden biraz yüksek çıktı. 2-fonon çoklusunun ayrışması oldukça küçük bulundu. B(E2) ve B(M1; 22-»2ı) geçiş oranlan hesaplamalarda oldukça iyi elde edildi. Cd ve Pd çekirdeklerini Etkileşen Bozon Modeli-2 'nin parametre haritasında yerine yerleştirmek için dallanma oranlan incelendi. Cd izotoplarının U(5) simetrisinde sınırlandırılacağı, fakat Pd çekirdeklerinin U(5)-»0(6) limitinde bulunduğu tespit edildi. £“ kuadrupol momenti kütle numarasının fonksiyonu değildir. Gerçekten de 0,+ 'in, Cd çekirdeklerinde k ve (Xv+JCtO parametrelerine bağlı olduğu görüldü. 2\ durumlarının g-çarpanlarının artan kütle sayısıyla azaldığı bulundu. 8(E2/M1) karışım oranlan hem işaret hem de büyüklük bakımından deneysel verilerle uyumlu olarak elde edildi. Ek 1 'de ”g Cd62 izotopu için elde edilen sonuçların bilgisayar orijinal çıktısı ve Ek 2 'de de karışım oranlarının hesabı için örnek hesaplama verildi. Anahtar Kelimeler : Etkileşen Bozon Modeli-2, uyarım enerjisi, dallanma oram, kuadrupol moment, karışım oram, magnetik moment, NPBOS VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, excitation energies, electromagnetic transition strengths of B(E2) and B(M1), excitation energy ratios, B(E2) branching ratios, quadrupole moments and g- factors of the 2\ states, magnetic moments and 5(E2/M1) mixing ratios in 100-122 48Cd and 98-126 46 Pd isotopes were studied systematically by using the interacting boson model-2. The calculations was carried out by using an improved version of the NPBOS code. The calculated excitation energies for Cd and Pd isotopes as well as the experimental ones are agree. The calculated yrast 8j+ excitation energies are slightly higher than the experimental ones, which is a general feature of this type of model. The splitting of the 2-phonon multiplet was found rather small. B(E2) and B(M1) transition rates were well reproduced by the calculations. In order to locate the Pd and Cd nuclei on the map of the IBM-2 parameters, the branching ratios were examined. It is found that Cd nuclei are classified in the U(5) limit, while Pd nuclei are put in the U(5)-»0(6) limit. Q.+ is not a monotonic function of the mass number. As a matter of fact, it was found that Q depends sensitively on k and (Xv+Xn) in Cd. It was stated g-factors of the 2\ states decreases with increasing the mass number. 8(E2/M1) mixing ratios were found in the same sign and strenght with the experimental ones. The original output for the n^Cd62 isotope and the sample calculation of a mixing ratio were given in Appendix 1 and 2. Key words : Interacting Boson Model-2, excitation energy, branching ratio, quadrupole moment, mixing ratio, magnetic moment, NPBOS