Development of frequency modulated continuous wave (FMCW) radar based shape identification system
Frekans modülasyonlu sürekli dalga (FMSD) radarı tabanlı şekil tanımlama sistemi geliştirilmesi
- Tez No: 780879
- Danışmanlar: PROF. DR. ASAF BEHZAT ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Son yıllarda otomotiv endüstrisinde radar teknolojilerine karşı artan bir ilgi vardır. Artan güvenlik talebi nedeniyle Otonom Sürüş Yardım Sistemi (OSYS) otomotiv endüstrisinde neredeyse kaçınılmaz olmaktadır ve Frekans Modülasyonlu Sürekli Dalga (FMSD) radar sensörü OSYS'de yaygın olarak kullanılmaktadır. OSYS teknolojisi ve hedeflerin şekillerinin tanımlanması arasında güçlü bir ilişki vardır çünkü hedeflerin tahmin kesinliği arttıkça, sürüş destek sistemlerinin gürbüzlüğü de artacaktır. Bu tezde milimetre dalga boyunda çalışan FMSD Radarının şekil tanımlama amacıyla kullanımı araştırılmıştır. Son yıllarda makine öğrenmesine birçok bilimsel alanda büyük ilgi gösterilmeye başlanmıştır ve nesne tespit problemi de bunun bir istisnası değildir. Literatürdeki diğer çalışmalardan farklı olarak, bu tezde önerilen method nesnelerin şekline karar vermek için makine öğrenmesi tabanlı bir sınıflandırıcı ve radar izinden çıkarılan spektrum karakteristiğini kullanmaktadır. Geliştirilen sistem siyah bir örtünün arkasında yerleştirilmiş olan nesnelerle test edilmiştir ve yaklaşık olarak % 98 tanımlama doğruluğuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the recent years, there has been growing interest on radar technology in the automotive industry. Autonomous Driving Assistance System (ADAS) is becoming inevitable in automotive industry because of higher safety demand in road traffic and Frequency Modulated Continupus Wave (FMCW) radar sensors are commonly used in ADAS. There is a strong relation between ADAS technology and identfying shape of target because the more accurate prediction of obstacles, the more robustness in driving assistance systems. This thesis investigates the use of millimeter wave band FMCW radar for shape identification. In the past years, machine learning has earned great interest in various scientific areas and object detection problem is not one exception. Unlike other studies in the literature, proposed identification method uses machine learning based classifier and spectrum characteristics extracted from radar signature for determining object's shape. Developed system is tested with objects placed behind black cover and approximately % 98 identification accuracy is achieved.