Effects of water stress on growth parameters, alkaloid content (galanthamine and lycorine), and antioxidant activities in summer snowflake (Leucojum aestivum L.)
Su stresinin göl soğanında (Leucojum aestivum L.) büyüme parametreleri, alkaloid içeriği (galantamin ve likorin) ve antioksidan aktivitesine etkileri
  1. Tez No: 780897
  2. Yazar: YAVUZ BABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU TÜRKER, DOÇ. DR. ARZU YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Leucojum aestivum L. Amaryllidaceae familyasına ait, farmasötik açıdan önemli iki alkaloid (galantamin ve likorin) içeren çok yıllık soğanlı bir bitkidir. Bir asetilkolinesteraz inhibitörü (AChEI) olan galantamin, Alzheimer hastalığı için önemli bir tedavidir. Likorin ise güçlü antiretroviral, antimalaryal, antimitotik ve sitotoksik özelliklere sahiptir. Bu araştırmanın amacı, L. aestivum' da çeşitli su stresi (SS) uygulamalarının büyüme parametreleri, galantamin ve likorin içerikleri, enzimatik olmayan antioksidan aktiviteleri (toplam fenol-flavonoid içeriği ve serbest radikal süpürme aktivitesi) ve enzimatik antioksidan aktiviteleri [süperoksit dismutaz (SOD) ve katalaz (CAT)] üzerindeki etkilerini belirlemektir. Bitkiler farklı SS koşulları altında 7 hafta boyunca yetiştirilmiştir. Bir kontrol grubu, su basma stresi (SBS) ve iki farklı kuraklık stresi (KS) uygulaması kullanılmıştır: sulama rejimi (SR) ayarı (%25, 50 ve 75) ve PEG 6000 (%15, 30 ve 45). Elde edilen sonuçlara göre, %50 SR yumruda en yüksek galantamin ve likorin seviyelerini ve yapraklarda en yüksek galanthamine seviyelerini üretmiştir. Genel olarak, galantamin ve likorin seviyeleri PEG uygulamaları ile artmıştır. Öte yandan, yaprak ve yumrulardaki galantamin seviyeleri SBS uygulaması ile azalmıştır. En iyi DPPH aktivitesi yumruların %50 SR' sinde gözlemlenmiştir. %50 SR ile muamele hem yaprakların hem de yumruların toplam fenolik ve flavonoid içeriğini artırmıştır. SR uygulamaları yumru SOD aktivitesini azaltmıştır. Tüm yumru örneklerinde CAT aktivitesinde bir artış tespit edilmiştir. Sonuç olarak, %50 SR uygulaması farmasötik değer açısından en etkili uygulama olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Leucojum aestivum L. is a perennial bulbous plant belonging to the Amaryllidaceae family that contains two pharmaceutically significant alkaloids (galanthamine and lycorine). Galanthamine, an acetylcholinesterase inhibitor (AChEI), is an important treatment for Alzheimer's disease. Lycorine has potent antiretroviral, antimalarial, antimitotic, and cytotoxic properties. The aim of this investigation was to establish the effects of various water stress (WS) treatments on growth parameters, galanthamine and lycorine contents, non-enzymatic antioxidant activities (total phenol-flavonoid content and free radical (FR) scavenging activity), and enzymatic antioxidant activities [superoxide dismutase (SOD) and catalase (CAT)] in L. aestivum. The plants were grown for 7 weeks under different WS conditions. A control group (C), flooding stress (FS), and two different drought stress (DS) treatments were used: irrigation regime (IR) adjustment (25, 50, and 75%), and PEG 6000 (15, 30, and 45%). According to the obtained results, 50% IR produced the highest levels of galanthamine and lycorine in the bulbs and the highest levels of galanthamine in the leaves. In general, galanthamine and lycorine levels were increased with PEG treatments. On the other hand, galanthamine levels in the leaves and bulbs decreased with the treatment of FS. The best DPPH activity was observed in the 50% IR of the bulbs. The treatment with 50% IR enhanced the total phenolic and flavonoid content of both leaves and bulbs. The IR treatments reduced bulb SOD activity. An increase in CAT activity was detected in all bulb samples. In conclusion, 50% IR treatment has been considered the most effective in terms of pharmaceutical value.