İn vitro şartlarda azasitidin uygulamasının yonca kalluslarında antioksidan sistem ile SERK1 ve WEE1 gen ifadesi üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of azacitidine application on antioxidant system and SERK1 and WEE1 gene expression in alfalfa calluses in in vitro conditions
- Tez No: 780896
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BEZİRĞANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Yonca yüksek besin değeri, verim potansiyeli biyotik ve abiyotik stress faktörlerine dayanıklı olmasından dolayı dünyadaki en önemli yem bitkisidir. Bu çalışmada, Yonca bitkisinin yaprak eksplantlarından alınan kalluslar 0.0125mg\mL kinetin+1mg\mL 2.4-D, 0.0125mg\mL kinetin+1mg\mL 2.4D+2,5μM 3µL 5-azaC, 0.0125mg\mL kinetin+1mg\mL 2.4D+2,5μM 6µL azasitidin (5-azaC) içeren ortamlarda 7, 14 ve 21 gün yetiştirilmiş ve yonca kalluslarında malondialdehit (MDA) miktarı, hidrojen peroksit (H2O2) seviyesi, süperoksit dismutaz (SOD) ve peroksidaz (POD) enzim aktivitelerinde meydana gelen değişimler, prolin, toplam protein, dinitrosalisilik asit (DNSA) ve toplam fenolik madde miktarları belirlenmiştir. Buna ilaveten, azasitidin uygulamasına bağlı olarak Somatik Embriyogenez Reseptör Kinaz 1 (SERK1) ve G2 Kontrol Noktası Kinaz (WEE1) genlerinin ifadelerinde meydana gelen değişimler ölçülmüştür. Azasitidin uygulamasına bağlı olarak MDA ve H2O2 miktarlarının azaldığı, SOD aktivitesi ve protein miktarının düştüğü, POD aktivitesi ve prolin miktarının arttığı belirlenmiştir. SERK1 ve WEE1 genlerinin ifadelerinin uygulanan azasitidin konsantrasyonuna ve zamana bağlı olarak değiştiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Alfalfa is the most important forage crop in the world due to its high nutritional value, yield potential and resistance to biotic and abiotic stress factors. In this study, calli taken from leaf explants of alfalfa plant 0.0125mg\mL kinetin+1mg\mL 2.4-D, 0.0125mg\mL kinetin+1mg\mL 2.4D+2.5μM 3µL 5-azaC, 0.0125mg\mL kinetin+1mg\ mL 2.4D+2.5μM 6µL azacitidine (5-azaC) grown for 7, 14 and 21 days and in alfalfa callus malondialdehyde (MDA) amount, hydrogen peroxide (H2O2) level, superoxide dismutase (SOD) and peroxidase (POD) enzymes The changes in the activity of the protein, proline, total protein, dinitrosalicylic acid (DNSA) and total phenolic substances were determined. In addition, changes in the expressions of Somatic Embryogenesis Receptor Kinase 1 (SERK1) and G2 Checkpoint Kinase (WEE1) genes were measured due to azacitidine administration. It was determined that MDA and H2O2amounts decreased, SOD activity and protein amount decreased, POD activity and proline amount increased due to azacitidine application. It was observed that the expressions of SERK1 and WEE1 genes changed depending on the applied azacitidine concentration and time.