Bir kamu kurumu çalışanlarının beslenme okuryazarlığı ile sağlıklı beslenmeye ilişkin tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of nutrition literacy and attitudes of a public ınstitution employees towards healthy eating
- Tez No: 808305
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLHAN YİĞİTALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bir kamu kurumu çalışanlarının beslenme okuryazarlığı ile sağlıklı beslenmeye ilişkin tutumlarının değerlendirilmesi Amaç: Bu araştırmada bir kamu kurumunda çalışan bireylerin beslenme okuryazarlığı ile sağlıklı beslenmeye ilişkin tutumlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı kesitsel tipte tasarlanan araştırma 01 Haziran-30 Eylül 2022 yılında Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün bünyesinde çalışan 319 personel ile yapılmıştır. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği (SBİTÖ)”ve“Yetişkinlerde Beslenme Okuryazarlığı Değerlendirme Aracı (YBOYDA)”kullanılmıştır. Verilerin analizinde, tanımlayıcı istatistikler, normallik testleri, bağımsız örneklerde t testi, varyans analizi (ANOVA), posthoc (Tukey, LSD), pearson korelasyon ve lineer regresyon testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Evaluation of nutrition literacy and attitudes of a public ınstitution employees towards healthy eating Aim: In this study, it was aimed to evaluate the nutritional literacy and attitudes of individuals working in a public institution towards healthy eating Materials and Methods: The research, which was designed in descriptive cross-sectional type, was carried out between 01 June-30 September 2022 with 319 personnel working within the Provincial Directorate of Youth and Sports.“Personal Information Form”,“Attitudes towards Healthy Eating Scale (SBIÖ)”and“Adult Nutrition Literacy Evaluation Tool (YBOYDA)”were used to collect data. In the analysis of the data, descriptive statistics, normality tests, independent samples t test, analysis of variance (ANOVA), posthoc (Tukey, LSD), pearson correlation and linear regression tests were used.