Otel işletmelerinde dijital dönüşümün insan kaynakları planlaması üzerine yansımaları
Reflections of digital transformation in hotel businesses on human resources planning
  1. Tez No: 745105
  2. Yazar: HAZAL EZGİ ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmanın amacı otel işletmelerinde dijital dönüşümün insan kaynakları planlaması üzerindeki yansımalarını belirlemektir. Çalışmada dijital dönüşüm kapsamında otel işletmelerinde kullanılan yeni teknoloji ve dijital uygulamalar, yenilikçi süreç, sistem ve araçların insan kaynakları planlamasına niteliksel ve niceliksel açıdan nasıl yansıdığı ortaya çıkarılmıştır. Araştırma evrenini, Türkiye'de faaliyet gösteren dijital dönüşüm açısından gelişme göstermiş olan 5 yıldızlı otellerin genel müdürleri ve insan kaynakları müdürleri oluşturmaktadır. Türkiye'de turizm sektöründe dijital dönüşümü önemli ölçüde tamamlamış olan otellerin henüz sınırlı olması ve bunların ülke genelinde farklı illerde faaliyet göstermesi nedeniyle araştırma İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Muğla ve Bodrum'da gerçekleştirilmiştir. Araştırma otellerin genel müdürleri ve insan kaynakları müdürleriyle yüz yüze-çevrimiçi görüşme şeklinde ve yarı yapılandırılmış soru formları üzerinden gerçekleştirilmiştir. Araştırma örnekleme yöntemi olarak olasılık temelli olmayan örnekleme yöntemlerinden biri olan amaçlı örnekleme yöntemi seçilmiştir. Araştırma amacı göz önüne alındığında amaçlı örnekleme yöntemlerinden biri olan maksimum çeşitlilik örneklemesinin araştırma açısından en uygun örnekleme yöntemi olduğuna karar verilmiştir. Veriler betimsel analiz tekniği ile çözümlenmiştir. Araştırma bulguları ana tema, sınıflandırma ve alt gruplar oluşturularak sistematik olarak sunulmuştur. Araştırma verilerinden elde edilen bulgular literatürdeki bilgiler ile karşılaştırılarak tartışma ve sonuç ortaya konulmuştur. Ayrıca literatüre ve uygulamaya yönelik çıkarımlar ve öneriler sunulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre otel işletmelerinde dijital dönüşümün insan kaynakları planlamasını niteliksel ve niceliksel açıdan etkilediği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the reflections of digital transformation on human resources planning in hotel businesses. In the study, it has been revealed how the new technology and digital applications, innovative processes, systems and tools used in hotel businesses within the scope of digital transformation are reflected in human resources planning in terms of quality and quantity. The research population consists of the general managers and human resources managers of the 5-star hotels operating in Turkey, which have developed in terms of digital transformation. The research was carried out in Istanbul, Ankara, Izmir, Antalya, Muğla and Bodrum, as the hotels that have completed the digital transformation in the tourism sector in Turkey are still limited and they operate in different provinces throughout the country. The research was carried out in the form of face-to-face-online interviews with the general managers and human resources managers of the hotels and through semi-structured questionnaires. Purposive sampling method was chosen as the research sampling method. The data were analyzed by descriptive analysis technique. The research findings were presented systematically by forming the main theme, classification and subgroups. The findings obtained from the research data were compared with the information in the literature, and the discussion and conclusion were presented. In addition, implications and recommendations for the literature and practice are presented. According to the results of the research, it has been revealed that digital transformation in hotel businesses affects human resources planning both qualitatively and quantitatively.