Challenges in digitalization practices of small and medium-sized hotels
Küçük ve orta ölçekli otellerin dijitalleşme uygulamalarındaki zorluklar
- Tez No: 863562
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇE ÖZDEMİR UMUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Dijitalleşme ve dijital dönüşüm dünya ekonomilerini şekillendirmekte ve yenilikleri de beraberinde getirmektedir. Küresel dijitalleşme süreci tüm sektörleri etkilediği gibi turizm sektörünü de etkilemektedir. Bu mega trend, birçok sektörü değiştirip dönüştürmekle birlikte turizm sektörüne özgü hem fırsatlar ve hem de zorluklar doğurmaktadır. Dijitalleşmenin turizm sektörünü kökten dönüştürmesi beklenmektedir. Bununla birlikte, dijitalleşmenin karmaşık yapısı ve maliyetli olması dolayısıyla, özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler uygulama sürecinde sorunlar yaşamaktadır. Pratik önemine rağmen, dijitalleşme konsepti küçük ve orta ölçekli oteller tarafından henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Çoğu küçük ve orta ölçekli otel, dijitalleşmenin doğru şekilde uygulanamamasından dolayı kâr fırsatlarını kaçırmaktadır. Bu çalışmanın amacı, küçük ve orta ölçekli otellerin dijital teknolojileri uygulama düzeylerini tespit etmek ve turizm sektöründe dijital dönüşüme ilişkin mevcut durum hakkında bakış açısı geliştirmektir. Bu amaca yönelik olarak dijitalleşme uygulamalarının turizm sektörüne etkilerinin anlaşılabilmesi için 8 küçük ve orta ölçekli otel yöneticisi ile yarı-yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiş ve dijitalleşme sürecinde etkili olan unsurlar saptanarak yorumlanmıştır. Dijitalleşmenin bir sonucu olarak, küçük ve orta ölçekli otellerde operasyonel verimlilik ve misafir deneyiminde önemli bir iyileşme gözlemlenmiştir. Dijital teknolojilerin mevcut iş modellerine entegre edilmesinde, maliyet faktörleri, özellikle de kaynak sınırlamaları ve uzmanlık kısıtlamaları nedeniyle misafir deneyimlerinin iyileştirilmesine operasyonel verimlilik kadar öncelik verilmemiştir. Ek olarak, küçük ve orta ölçekli oteller dijital teknolojilerin potansiyelini en üst düzeye çıkaramamaktadır; ancak, maliyetleri azaltabilecek ve misafir deneyimlerini iyileştirebilecek dijital çözümlere yatırım yaparak bu sorunu çözebilecekleri tespit edilmiştir. Literatürde küçük ve orta ölçekli oteller bağlamında dijitalleşme sürecini ele alan çalışmalar sınırlı sayıdadır. Bu nedenle, bu çalışma turizm sektöründe, özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler kapsamında dijitalleşme uygulamalarını etkileyen unsurların anlaşılmasını sağlamayı hedeflemektedir. Araştırma, küçük ve orta ölçekli otel yöneticilerine ve uygulayıcılarına dijital dönüşüm hakkında çeşitli teorik ve pratik çıkarımlar sağlayarak katkıda bulunmaktadır. Araştırma bulgularının, küçük ve orta ölçekli otel yöneticilerinin sürdürülebilir dijital stratejiler oluşturmalarına rehberlik etmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Digitalization and digital transformation shape world economies and create disruptive innovations. The development of global digitalization has an impact on every sector, including tourism. Although these megatrend changes transform many industries, they bring opportunities and challenges unique to the tourism industry. Digitalization is expected to radically transform the tourism industry. However, due to the complexity and cost of digitalization, especially small and medium-sized enterprises experience problems in the implementation process. Despite its practical importance, the concept of digitalization is not yet fully understood by small and medium-sized hotels. Many small and medium-sized hotels are not profitable due to their inability to implement digitalization correctly. The purpose of this study is to create an understanding of how digital technologies are applied in the context of small and medium-sized hotels and the present state of digital transformation in the tourism industry. For this purpose, through a qualitative methodology, semi-structured in-depth interviews were conducted with 8 small and medium-sized hotel managers in order to understand the effects of digitalization on the tourism sector, and the factors affecting the digitalization process were determined. A significant improvement in operational efficiency and guest experience has been observed within small and medium-sized hotels as a result of digitalisation, according to the research findings. In integrating digital technologies into existing business models, improving guest experiences was not given as much priority as operational efficiency due to cost factors, specifically resource limitations and expertise constraints. Small and medium-sized hotels are not maximizing the potential of digital technologies. However, they can address this issue by investing in digital solutions that can reduce costs and improve guest experiences. Studies addressing the digitalization process in the context of small and medium-sized hotels are limited in the literature. Therefore, this study can provide an understanding of the factors affecting digitalization practices. The research contributes to small and medium-sized hotel managers and practitioners by providing various theoretical and practical implications. The research findings are aimed to guide small and medium-sized hotel managers to create sustainable digital strategies in a practical context.