Mutluluğun temel belirleyicilerinin makroekonomik ve sosyal göstergeler ile belirlenmesi
Determining the main determinants of happiness with macroeconomic and social indicators
  1. Tez No: 781037
  2. Yazar: KADRİYE NURDANAY ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖYKÜM ESRA YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Mutluluk kamu politikalarının şekillenmesinde, toplumun refahını arttırmaya yönelik alınacak olan kararlarda önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle politika yapıcılar için mutluluğun ölçülmesi ve mutluluğu etkileyebilecek faktörlerin belirlenmesi oldukça önemlidir. Bu doğrultuda ölçmede kullanılan göstergelerin doğru bir şekilde tespit edilmesi, bu göstergelerin belirlenmesinde toplanan veriye dayalı analitik bir model aramak ve belirlenen uygun modelin geçerliliğini ortaya koymak araştırmacıların en temel görevlerinden biridir. Bu amaçla 26 Avrupa ülkesine ait 2005-2020 dönem aralığındaki yıllık veriler kullanılarak, derlenen veri yapısına uygun modeller ile mutluluğun belirleyicileri aranmıştır. Gallup Dünya Anketi'ne (Gallup World) dayanan ve Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan“Dünya Mutluluk Raporu”veri tabanından alınan değişkenlere ek olarak bazı makroekonomik ve sosyal gelişme endeksleri çalışmaya dahil edilmiş ve derlenen veri yapısının kullanılabilirliğine bağlı olarak farklı modelleme yaklaşımları ele alınmıştır. Çalışmada kullanılan teknikler Statik Regresyon Modellerinden; Sabit Etkiler ve Rasgele Etkiler Modelleri ile güçlü varsayımlar gerektirmeyen, sıradan en küçük kareler yöntemine alternatif olarak geliştirilmiş olan Kantil Regresyon Modelidir. Çalışmada öncelikle mutluluk kavramının tanımı yapılmış ve ulusal/uluslararası literatürde mutluluk üzerine yapılmış çalışmalar tablolar halinde özetlenmiştir. Ardından Panel Veri Analizi ve Kantil Regresyon Analizi kısaca ele alınmıştır. İlk olarak Sabit Etkiler ve Rassal Etkiler Modelleri tahmin edilmiş, Hausman Testi ile uygun modelin Sabit Etkiler Modeli olduğuna karar verilmiştir. Karşılaştırma yapmak amacıyla Panel Kantil Regresyon modeli uygulanmış ve %10, %20, %30, %40, %50, %60, %70, %80, %90 kantilleri için tahminler elde edilmiştir. Uygun bulunan modelde mutluluk üzerinde anlamlı etkisi olan göstergeler raporlanmıştır. Tüm bu sonuçlar ve yorumlamalar bulgular bölümünde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Happiness plays an important role in shaping public policies and in the decisions to be taken to increase the welfare of the society. For this reason, it is very important for policy makers to measure happiness and determine the factors that can affect happiness. In this direction, it is one of the most basic tasks of researchers to determine the indicators used in measurement correctly, to search for an analytical model based on the data collected in determining these indicators, and to reveal the validity of the appropriate model. For this purpose, the determinants of happiness were sought with models suitable for the data structure, compiled using annual data from 26 European countries in the 2005-2020 period. In addition to the variables taken from the“World Happiness Report”database based on the Gallup World Survey and published by the United Nations, some macroeconomic and social development indexes were included in the study and different modeling approaches were discussed depending on the usability of the compiled data structure. The relationship between happiness and selected variables is one of the Static Regression Models; Fixed Effects and Random Effects Models and the Quantile Regression Model, which does not require strong assumptions, were developed as an alternative to the Ordinary Least Squares Method. In the study, first of all, the concept of happiness was defined and the studies on happiness in the national/international literature were summarized in tables. Then, Panel Data Analysis and Quantile Regression Analysis are briefly discussed. First, Fixed Effects and Random Effects Models were estimated, and it was decided that the suitable model was the Fixed Effects Model with the Hausman Test. For comparison, Panel Quantile Regression model was applied and estimates were obtained for 10%, 20%, 30%, 40%, 50%, 60%, 70%, 80%, 90% quantiles. Indicators that have a significant effect on happiness are reported in the appropriate model. All these results and interpretations are included in the findings section.