Testere dişi üçlü üçgen bariyer yapısında rezonans tünelleme olayının incelenmesi
Investigation of resonance tunneling in sawtooth triple triangle barrier structure
  1. Tez No: 781040
  2. Yazar: GONCA CORUH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BATI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Testere dişi üçlü üçgen bariyer yapısında rezonans tünelleme özellikleri incelenmiştir. Elektronların yapıdan geçme olasılıklarının yapı parametrelerine bağlı değişimleri transfer matris yöntemi kullanılarak elde edilmiştir. Üçlü bariyerler çift kuantum kuyusu yapılarındaki enerji seviyelerinin yeri yapı parametrelerine bağlı olarak değişmektedir. Yapıdan elektronların tamamının geçebildiği enerji seviyelerinin yeri yani resonans tünelleme yaptığı rezonans enerjileri potansiyelinin şekline (kuyu ve bariyer genişlikleri, bariyer yüksekliği) bağlılığı incelenmiştir. Ayrıca elektrik bias altında yapının elektronların yapıdan geçme olasılıkları incelenmiştir. İletim katsayısındaki rezonans pikinin, öngerilim alanına ve yapı parametrelerine kuvvetli bir şekilde bağlı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The resonant tunneling properties of the sawtooth triple triangle barrier structure were investigated. The changes in the probability of electrons passing through the structure depending on the structure parameters were obtained by using the transfer matrix method. The location of energy levels in triple barrier double quantum well structures varies depending on the structure parameters. The location of the energy levels through which all of the electrons can pass through the structure, that is, the dependence on the shape of the resonant energies potential (well and barrier widths, barrier height) through which it makes resonant tunneling has been investigated. In addition, the probability of electrons passing through the structure under electrical bias was investigated. It shows that the resonance peak in the transmission coefficient is strongly dependent on the bias field and the structure parameters.