Korteweg de Vries denkleminin soliton çözümü
The soliton solution of the KdV equation
  1. Tez No: 781064
  2. Yazar: GAMZE GÜLŞEN TORPİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tezde lineer olmayan kısmi türevli diferansiyel denklemlerden biri olan Korteweg de Vries (KdV) denklemi ele alınmaktadır. Bu denklem, Lax ve Ablowitz- Kaup-Newel-Segur (AKNS) yöntemleri ile elde edilmektedir. KdV denkleminin başlangıç değer probleminin çözümü için ters saçılma dönüşümü tanımlanmaktadır. Ayrıca KdV denkleminin soliton çözümleri oluşturulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we consider one of the partial differential equations, which is the Korteweg de Vries equation (KdV). The equation is obtained by using the Lax method and the AKNS method. Furthermore, we describe the inverse scattering transform to solve the initial-value problem and derive the soliton solution to the KdV equation.