COVİD-19 pandemisinde yetişkin bireylerde depresyon ve COVİD-19 korku durumu ile diyet kalitesi arasındaki ilişkinin saptanması
Detection of the relationship between depression and COVİD-19 fear and diet quality in adults during COVİD-19 pandemic
- Tez No: 781065
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN AÇIKGÖZ PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma Covid-19 pandemi döneminde bireylerin depresyon ve Covid-19 korku durumları ile diyet kaliteleri arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla 19-64 yaş arası, 56 kadın ve 49 erkek olmak üzere, toplam 105 gönüllü birey ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında bireylerin demografik özellikleri, beslenme alışkanlıkları, Covid-19 Korku Durumları (FCV-19S), depresyon, stres, anksiyete durumları (DASS-21) ve diyet kaliteleri (HEI-2015) online ortamda uygulanan anket formu aracılığıyla sorgulanmıştır. Covid-19 pandemisinde bireylerin %42,9'unun evde yemek pişirme sıklığının arttığı; %51,4'ünün hazır yemek tüketim sıklığının azaldığı belirlenmiştir. Kadın bireylerin FCV-19S puanları ortalama 20,3±6,40 puan; erkeklerin 16,9±6,78 puan olarak saptanmıştır (p0,05). Kadın bireylerin HEI-2015 puanı ortalama 64,0±13,07 puan; erkek bireylerin HEI-2015 puanları ortalama 55,3±11,62 puan olarak saptanmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted with 105 volunteers, 56 female and 49 male aged,19-64, to determine the relationship between depression and fear of Covid-19 and their diet quality during the Covid-19. The questionnaire was collected online to determine information about individuals' demographic characteristics, fear of Covid-19 (FCV-19S), depression, anxiety, stress levels (DASS-21) and diet quality (HEI-2015). It was determined that 42,9% of individuals increased home cooking and 51,4% of those decreased ready meal consumption during Covid-19 pandemic. The mean FCV-19S scores of females and males determined respectively 20,3± 6,40 and 16,9±6,78 (p0.05).