Genotyping and detection of virulence genes for bacteria isolated from urinary tract infections in Salahuddin Hospital (Iraq)
Salahuddin Hastanesinde (Irak) idrar yolu enfeksiyonlarından izole edilen bakteriler için genotiplendirme ve direnç genlerinin tespiti
  1. Tez No: 781080
  2. Yazar: MUQDAD FLAYYIH HASAN HASAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER ŞİMŞEK, DR. ÖĞR. ÜYESİ RAFEA ZAİDAN ALSUGMIANY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, Irak'ta Salahuddin Hastanesinde 2022 yılı içerisinde, idrar yolu enfeksiyonunun mikrobiyal patojenlerinin tespiti ile ilgilidir. Yaşları 2 ile 70 arasında değişen 120 idrar yolu enfeksiyonlu kişiden idrar örneklerinin toplandığı, mikroskobik incelemeler ve biyokimyasal testler yapılarak idrar yolu enfeksiyonuna neden olan (90) örneği (E. coli, S. aureus ve P. mirabilis) elde edilmiştir ve demografik olarak dağıtılmıştır.14 farklı antibiyogram diske 90 örnek için bir antibiyotik duyarlılık testi yapılmıştır. E. coli, S. aureus ve P. mirabilis amikasin, nitrofenil ve imipenem'e karşı en yüksek direnç gerçekleştirilmiştir, fakat amoksisilin, penisilin ve sefiksim'e duyarlıdır. Polimeraz zincir reaksiyonu (PCR), daha önce izole edilmiş olan aşağıdaki bakterilerin (E. coli, S. aureus ve P. mirabilis) her biri için önceden tanımlanmış olan dört direnç geni (coA, rsbA, fimH ve cnf1) için gerçekleştirilmiştir. Daha sonra DNA dizileri yöntemi kullanılarak 16S rRNA dizileri çalışıldı ve tüm sonuçlar NCBI programında kaydedilenlerle aynıdır. Bu çalışmadan, E. coli bakterilerinin en yüksek idrar yolu enfeksiyonu insidansına ve aynı zamanda en yüksek antibiyotik direnci oranlarına ulaştığı sonucuna varılmıştır. Bunu S. aureus ve P. mirabilis izlemiştir. Bu nedenle, hastane ortamlarındaki son zamanlarda artan bu bakterileri kontrol etmek için yapılacak araştırmaların modern yöntemlere ve kontrol yöntemlerine odaklanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is about the detection of microbial pathogens of urinary tract infection at Salah Al-Din General Hospital in Iraq in 2022. Urine samples were collected from 120 people with urinary tract infections aged between 2 and 70 years, after microscopic examinations and biochemical tests were performed to obtain (90) specimens (E.coli, Staphylococcus aureus and P. mirabilis) causing urinary tract infection and demographically has been distributed. An antibiotic susceptibility test was performed on 14 different antibiogram discs,90 specimens, E.coli, S.aureus and proteus mirabilis had the highest resistance to amikacin, nitrophenyl and imipenem, but were sensitive to amoxicillin, penicillin and cefixime. Polymerase chain reaction (PCR) was performed for four previously identified resistance genes (coA, rsbA, fimH and cnf1) for each of the following bacteria (E.coli, S.aureus and P. mirabilis) that were previously isolated.16S rRNA sequences were then studied using the DNA sequences method and all results were identical to those recorded in the NCBI program. From this study, we concluded that E. coli bacteria had the highest incidence of urinary tract infections as well as the highest rates of antibiotic resistance, it was for E. coli bacteria, followed by S. aureus and then P. mirabilis. For this reason, it is recommended that research to control these bacteria, which has increased recently in the hospital community, should focus on modern methods and control methods in hospitals.