Netflix belgesellerinde Latin Amerika siyasi tarihi
The political history of Latin America in Netflix documentaries
  1. Tez No: 781079
  2. Yazar: İREM ÖZYÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENK DEMİRKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Netflix, günümüzde yaygın bir şekilde kullanılan dijital platformlardan, OTT TV formatının en popüler örneklerinden biridir. Platform, çeşitli ülkelerden farklı türlerde birçok içeriğin yapımını üstlenmektedir. Bu çalışmada, Netflix'in yapımını üstlendiği Latin Amerika ile ilgili belgesel filmler, söylem analizi yöntemiyle incelenmiştir. Tür olarak belgeselin seçilme nedeni, yarattığı gerçeklik algısıdır. Latin Amerika ülkeleri, kıtanın keşfiyle birlikte uzun yıllar süren pek çok mücadele yaşamıştır. Bu mücadeleler esnasında Latin Amerika ülkelerinde yaşanan karışıklıkları ideolojik bir tehdit olarak değerlendiren ABD, ülkelerin hem iç işlerine hem de dış ilişkilerine müdahalelerde bulunmuştur. Bu çalışmanın amacı, ABD merkezli bir platform olan Netflix'in söz konusu ülkelere olan bakış açısını anlamak ve bu bakış açısının ABD'nin bakış açısı ile paralellik gösterip göstermediğini araştırmaktır. Çalışmada Latin Amerika ülkelerinden Küba, Uruguay ve Brezilya'da yaşanan siyasi süreçler, Netflix yapımı belgeseller ışığında tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Netflix is one of the most popular examples of the OTT TV format, among the widely used digital platforms today. The platform undertakes the production of many different types of content from various countries. In this study, documentary films about Latin America which have been produced by Netflix, were examined by discourse analysis method. The reason for choosing documentary is the perception of reality which created by the genre. With the discovery of the continent, Latin American countries have experienced many struggles for many years. During these struggles, the USA considered the complexities in Latin American counties as an ideological threat, and intervened both in the internal affairs and foreign relations of the countries. The purpose of this study is to understand Netflix's perspective on the countries in question and explore this perspective whether it is in line with the US perspective, since Netflix is a US-based platform. In the study, the political processes in Cuba, Uruguay and Brazil, which are Latin American countries, are discussed in the light of Netflix-produced documentaries.