Irak Salah Eldin Hastanesinde farklı kaynaklardan izole edilen Staphylococcus spp. direnç genlerinin genotiplendirilmesi ve tespiti
Genotyping and detection of Staphylococcus spp. resistance genes isolated from different sources at Salah Eldin Hospital–Iraq
- Tez No: 781081
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDA DÖLARSLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ RAFEA ZAİDAN MUKHİLF ALSUGMAINY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışma için gerekli olan örnekler 2022 yılının Mart-Temmuz ayları arasında Salahuddin Hastanesin'den alınmıştır. Toplamda farklı yaş ve cinsiyet grubunda olan 130 kişiden örnekleme yapılmıştır. Örnekler ; orta kulak iltihabı, burun ve boğaz, idrar yolu iltihabı, yanıklar, yaralardan alınmıştır. Elde edilen sonuçlar incelendiğinde, bakteri kültüründe 93 örneğin (%71,53) pozitif olduğu buna karşılık, 37 örneğin (%28,47) negatif olduğu tespit edilmiştir. En yüksek enfeksiyon oranı %45,16 ile yara enfeksiyonlarında tespit edilmiştir. Bunu sırasıyla, %19,35 ile idrar yolu enfeksiyonları,%13,97 ile yanık, %11,82 ile orta kulak enfeksiyonları ve son olarak %9,67 ile burun ve boğaz enfeksiyonları takip etmiştir. İzole edilen bakteri izolatlarının antibiyotik duyarlılık testi sonuçları yüksek antibiyotik direnci göstermiştir. İzolatların amoksisiline karşı direnci %96,77, azitromisine %64,52, siprofloksasin %56,99, seftaksim %88,17, amikasin %88,17, gentamisin %75,27, trimetoprim %66,67 meropenem %72,04 ve vankomisin %73,12 olarak tespit edimiştir. Staphylococcus aureus bakterilerinin virülans faktörü bakımından incelendiğinde COA geni tüm numuneler için %100 oranda, SPA ve HLY genleri ise %80 oranında tespit edilmiştir. Genetik dizileme tekniğini kullanarak yapılan moleküler teşhis sonuçlarında ise seçilen tüm numunelerin %100 oranında 16S rRNA genine sahip olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The samples required for the study were taken from Salahuddin Hospital between March and July 2022. A total of 130 people from different age and gender groups were sampled. Examples; It has been taken from otitis media, nose and throat, urinary tract inflammation, burns, wounds. When the results obtained were examined, it was determined that 93 samples (71.53%) were positive in bacterial culture, whereas 37 samples (28.47%) were negative. The highest infection rate was detected in wound infections with 45.16%. This was followed by urinary tract infections with 19.35%, burns with 13.97%, middle ear infections with 11.82% and finally nose and throat infections with 9.67%. Antibiotic susceptibility test results of isolated bacterial isolates showed high antibiotic resistance. The resistance of the isolates against amoxicillin was 96.77%, azithromycin 64.52%, ciprofloxacin 56.99%, ceftaxime 88.17%, amikacin 88.17%, gentamicin 75.27%, trimethoprim 66.67%, meropenem 72.04% and vancomycin 73.12%. When the Staphylococcus aureus bacteria were examined in terms of virulence factor, the COA gene was found to be 100% for all samples, while the SPA and HLY genes were found to be 80%. Molecular diagnostic results using the genetic sequencing technique revealed that all the selected samples had the 16S rRNA gene at 100%.