Kronik Koroner Sendromlu hastalarda stent restenozunu öngörmede prognostik nutrisyonel indeksin değerlendirilmesi
Prediction of stent restenosis in patients with Chronic Coronary Syndrome: Evaluation of the prognostic nutritional index
- Tez No: 844992
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAL BAŞTUĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
GİRİŞ: Koroner arter hastalığı dünyada mortalitenin en önemli nedenidir.Koroner arter hastalığı tedavisinde günümüz teknolojisiyle beraber perkütan koroner girişim sık uygulanan bir tedavi yöntemidir. Stent içi restenoz , perkütan koroner girişim yapılan hastalarda hala çözülmemiş bir klinik problem olarak kalmaya devam etmedir. Stent içi restenozun birçok nedeni olduğu düşünülmektedir. Bunlardan bir tanesi olan malnütrisyon daha önceden yapılan çalışmalarda hastanede yatan hastalarda birçok komplikasyon gelişmesine ve taburculuk sonrası olumsuz sonuçlara neden olduğu bildirilmiştir. Yetersiz beslenmeyi yansıtan çeşitli skor indeksleri hastanede kalış, kardiyovasküler olaylar ve mortalite ile ilişkilendirilmiştir . Prognostik beslenme indeksi (PNI) literatürde beslenme durumunu belirtmek için kullanılmıştır. Biz çalışmamızda kronik koroner sendromlu hastalarda prognostik beslenme indeksi ile stent restenozu arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık. MATERYAL VE METOD: Çalışmaya 1 Mart 2019- 1 Temmuz 2022 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nde kronik koroner sendrom nedeniyle anjiyografi yapılmış daha önceden stenti olan 1007 hasta alınmıştır. Bu kriterleri sağlayan 395 hasta restenoz grubuna(vaka), bu kriterleri sağlamayan 612 hasta ise restenoz izlenmeyen (kontrol) gruba dahil edilmiştir. Hastaların verileri hastane sistemi ve e-nabız sistemi kullanılarak retrospektif olarak taranmıştır. Hastaların önceden stent takıldığı koroner anjiyografi işlemi ve bizim hastanemizde yapılan koroner anjiyografisi izlenmiş gerekli veriler kaydedilmiştir. Prognostik beslenme indeksi hatsaların koroner anjiyografi yapılmadan önceki laboratuar değerlerine bakılarak (10 x albumin (gr/dL)) + (0,005 x toplam lenfosit sayısı (mm3 başına)) formülü kullanılarak hesaplandı BULGULAR : Çalışmaya kronik koroner sendromlu 1007 hasta alınmış olup hastaların yaş ortalaması 62±10 ve hastaların %75 'i (n=760) erkek idi. Çalışma hastalarının komorbiditelerine bakıldığında %41'inde DM (n=411), %67'sinde HT (n=680), %31 'inde dislipidemi (n=310) ve %14'ünde kronik renal yetmezlik (n=144) mevcuttu. Ayrıca hastaların %30 'u (n=304) sigara kullanmaktaydı. Çalışmaya alınan hastaların ortalama Albümin değerleri; restenoz olmayan grupta 42.8±3.5 mg/dl, restenoz olan grupta 44.4±3.7 mg/dL olarak izlendi. İki grup arasında istatiksel olarak anlamlı farklılık saptandı (p< 0,001). Ortalama lenfosit değerleri iki grup arasında benzer çıkmış olup istatiksel olarak anlamlı fark izlenmedi. Hesaplanan Prognostik beslenme indeksi restenoz olmayan grupta 42.83±3.53, restenoz olan grupta ise 44.43±3.74 olarak izlendi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Coronary artery disease is the leading cause of mortality worldwide. Percutaneous coronary intervention, along with modern technology, is a commonly applied treatment method in the management of coronary artery disease. In-stent restenosis remains an unresolved clinical problem in patients undergoing percutaneous coronary intervention. There are various factors thought to contribute to in-stent restenosis, and one of them is malnutrition. Previous studies have reported that malnutrition contributes to the development of many complications in hospitalized patients and leads to adverse outcomes after discharge. Several scoring indices reflecting inadequate nutrition have been associated with hospital stay, cardiovascular events, and mortality. The Prognostic Nutritional Index (PNI) has been used in the literature to indicate the nutritional status. In our study, we aimed to investigate the relationship between the Prognostic Nutritional Index and stent restenosis in patients with chronic coronary syndrome. MATERIALS AND METHODS: Between March 1, 2019, and July 1, 2022, a total of 1007 patients who underwent angiography at Ankara Bilkent City Hospital due to chronic coronary syndrome were included in the study. Among them, 395 patients meeting the criteria were included in the restenosis group (cases), and 612 patients not meeting the criteria were included in the non-restenosis (control) group. Patient data were retrospectively reviewed using hospital records and the e-nabız system. The coronary angiography procedure, including the previous stent placement and the coronary angiography performed at our hospital, was monitored, and necessary data were recorded. The Prognostic Nutritional Index (PNI) was calculated for patients by looking at their laboratory values before coronary angiography, using the formula (10 × albumin (g/dL)) + (0.005 × total lymphocyte count (per mm3)). RESULTS: In the study, a total of 1007 patients with chronic coronary syndrome were examined. The mean age of the patients was 62±10, and 75% of the patients (n=760) were male. When examining the comorbidities of the study patients, 41% had diabetes mellitus (n=411), 67% had hypertension (n=680), 31% had dyslipidemia (n=310), and 14% had chronic renal insufficiency (n=144). Additionally, 30% of the patients (n=304) were smokers. The mean albumin values of the patients included in the study were 42.8±3.5 mg/dL in the non-restenosis group and 44.4±3.7 mg/dL in the restenosis group.