Computer-assisted design methodology for armoring typebridge scour countermeasures
Köprü yerel oyulmalarına karşı koruma projelerinin bilgisayardestekli tasarımı
  1. Tez No: 781161
  2. Yazar: MEHMET SİNAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MELİH YANMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik–Hidroloji ve Su Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Köprü ayaklarındaki oyulmalar, köprülerin yapısal güvenliği açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle, köprü ayakları yerel oyulmalara karşı uygun koruma projeleri ile korunmalıdır. Köprüler için uygun koruma projelerinin seçimi, köprünün yerel özellikleri, ekonomi, nehrin yatak ve akım karakteri, malzemenin yerel durumu gibi çok sayıda etmene bağlıdır. Bu çalışmada, proje mühendisinin köprü orta ayakları için birçok alternatif koruma projesini yerel hidrolik, zemin ve yapısal kısıtlamalar bakımından puanlama yöntemiyle karşılaştırıp değerlendirebileceği kullanımı kolay bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Aynı zamanda alternatif koruma projelerinin tasarımını hızlı bir şekilde gerçekleştirebilen programın, mevcut bir köprü projesi üzerinde uygulaması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Scour at bridge piers is considered as a significant safety hazard. Hence, scour countermeasure design plays a critical role to hinder the scour potential at bridges. The selection methodology for a scour countermeasure varies with respect to site conditions, economy, availability of material and river characteristics. The aim of this study is to review the literature on this topic to gather universally accepted design guidelines. A user-friendly computer program is developed for decision-making in various sequential steps of countermeasure design against scouring of bridge piers. Therefore, the program is eventually intended to select the feasible solution based on a grading system which deals with comparative evaluation of soil, hydraulic, construction and application aspects. The program enables an engineer to carry out a rapid countermeasure design through consideration of successive alternatives. A case study is performed to illustrate the use of this program.