Development and implementation of an instructional design: Technology integration in English language teaching
Bir öğretim tasarımı dizaynı ve uygulaması: İngilizce öğretiminde teknoloji entegrasyonu
  1. Tez No: 956137
  2. Yazar: BAYRAM ÇİBİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA İPEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 294
Özet
Dil eğitiminde teknoloji entegrasyonu, hem öğretim uygulamalarını hem de öğrenme çıktılarını geliştirmek için kritik bir öneme sahiptir. Bu sebeple, bu çalışmada İngilizce öğretmen adaylarının beklentilerine ve ihtiyaçlarına özel olarak uyarlanmış bir“İngiliz Dili Eğitiminde Teknoloji Entegrasyonu”dersi tasarlanması, geliştirilmesi ve uygulanması amaçlanmaktadır. Çalışma ayrıca bu dersin etkililiğini, öğretmen adaylarının Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi (TPAB) puanları üzerindeki etkisini, ve dersi değerlendirmek ve revize etmek için katılımcıların ders hakkında görüş ve önerilerini incelemeyi de amaçlar. Bu çalışma, bir Tasarım Temelli Çalışma olarak planlanmıştır. Dersin tasarlanması ve geliştirilmesi aşamasında, 41 İngilizce öğretmen adayı ve sekiz İngilizce öğretmeni ile ihtiyaç analizleri yapılmış, ayrıca beş alan uzmanından uzman görüşleri alınmıştır. Dersin öğrenme çıktıları ve içerikleri, kapsamlı bir literatür taraması, ihtiyaç analizlerinin sonuçları ve uzman görüşleri dikkate alarak geliştirilmiştir. İkinci aşama olarak ise ders 64 İngilizce öğretmen adayı ile uygulanmıştır. Dersin etkililiği, öğrenme çıktılarının gerçekleşme düzeyi, katılımcıların TPACK-EFL ölçeğinden elde edilen puanlar (n = 42) ve iki odak grup görüşmesinden (n = 8) elde edilen görüşler doğrultusunda değerlendirilmiştir. Sonuçlar, hedeflenen öğrenme çıktılarının büyük ölçüde gerçekleştiğini ve katılımcıların hem teorik hem de pratik bilgileri başarıyla uygulayabildiğini göstermektedir. Ayrıca, dersin katılımcıların TPACK-EFL puanları üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve olumlu bir etkisi olduğu belirlenmiştir. Buna ek olarak, öğretmen adayları bu dersin mevcut İngiliz Dili Eğitimi programlarına eklenmesini yararlı ve gerekli bulmuşlardır.
Özet (Çeviri)
Technology integration in language teaching is considered to be vital and beneficial for enhancing both teaching practices and learning outcomes. To this end, this study aims to design, develop, and implement the“Technology Integration in English Language Teaching”course, specifically tailored to meet the local needs and expectations of EFL teacher candidates. It also aims to measure the effectiveness of the course, impact of the course on teacher candidates' Technological Pedagogical Content Knowledge (TPACK) scores and gather their opinions and suggestions on the course, for course evaluation and revision. This study employs a Design Based Research methodology. For the design and development phase of the course, needs analyses were conducted with 41 EFL teacher candidates and eight in-service teachers; along with expert consultations with five field experts. Course content and the learning outcomes were developed based on a comprehensive literature review, results from needs analyses, and expert opinions. In the implementation phase, the course was conducted with 64 EFL teacher candidates. Effectiveness of the course was measured through the realization of the learning outcomes, a TPACK-EFL scale (n = 42), and two focus group interviews (n = 8). The results demonstrated that the intended learning outcomes were largely achieved, reflecting participants' ability to apply both theoretical and practical knowledge. Furthermore, the course had a statistically significant positive impact on participants' TPACK-EFL scores. Participants also perceived the course as a valuable and necessary component of the English Language Teaching curriculum.