Çalışanların bireysel iş hukuku farkındalığının örgütsel adalet ile işten ayrılma niyeti ilişkisindeki aracılık rolü: Hizmet sektöründe bir alan araştırması
The mediating role of employees' individual labor law awareness in the relationship between organizational justice and turnover intention: A survey study in the service sector
  1. Tez No: 781181
  2. Yazar: CEYHUN SERÇEMELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÇINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmanın amacı çalışanların bireysel iş hukuku farkındalığının örgütsel adalet ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide aracılık rolünün araştırılmasıdır. Araştırma kapsamında oluşturulan model ve hipotezlerin test edilebilmesi amacıyla hizmet sektöründe çalışan 387 işçiyle anket çalışması yapılmıştır. Elde edilen veriler SPPS ve AMOS programları aracılığıyla analiz edilmiştir. Analizler sonucunda çalışanların örgütsel adalet algısı ile işten ayrılma niyeti arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki; çalışanların örgütsel adalet algısı ile bireysel iş hukuku farkındalığı arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki ve çalışanların işten ayrılma niyeti ile bireysel iş hukuku farklındalığı arasında ise negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca çalışanların bireysel iş hukuku farkındalığının örgütsel adalet ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide kısmi aracılık rolünün bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu bağlamda çalışanlara bireysel iş hukuku alanında eğitim verilmesinin faydalı olacağı önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the mediating role of employee's individual labor law awareness in the relationship between organizational justice and turnover intention. In order to test the models and hypotheses created within the scope of the research, a survey was conducted with 387 workers working in the service sector. The obtained data were analyzed through SPPS and AMOS programs. As a result of the analysis, it was found out that there was a negative significant relationship between the organizational justice perceptions of the employees and their turnover intention; a positive significant relationship between employees' perceptions of organizational justice and their awareness of individual labor law, and a negative significant relationship between employees' turnover intention and their individual labor law awareness. In addition, it was concluded that the individual labor law awareness of the employees has a partial mediating role in the relationship between organizational justice and turnover intention. In this context, it has been suggested that it would be beneficial to train employees in the field of individual labor law.