Investigation of the effect of palm oil biodiesel/diesel fuel blends on diesel engine emissions at different injection advance and engine load with ANSYS
Palm yağı biyodizel/dizel yakıt karışımlarının farklı püskürtme avansı ve motor yükünde dizel motor emisyonlarına etkisinin ANSYS ile incelenmesi
  1. Tez No: 781199
  2. Yazar: MAHDI NASSER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMET USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çeşitli çalışma koşullarının dizel motor performansı ve emisyon özellikleri üzerindeki ortak etkilerinin araştırılması, çalışma faktörlerinin motor emisyonları ve performansı üzerinde önemli bir etkiye sahip olması nedeniyle önemlidir. Bu çalışma, palmiye yağı oranı, enjeksiyon avansı ve motor yükünün dizel motorların verim ve emisyon karakteristikleri üzerindeki etkilerini ANSYS yazılımı kullanarak belirlemeyi amaçlamaktadır çünkü yazılım kullanmak tüm deneylerin maliyetini azaltacağı için harika bir seçenektir ve ayrıca yüksek doğrulukta sonuç verebilir. Bu çalışmanın temel amacı, palmiye yağı yakıtı üzerinde viskozite, yoğunluk ve daha birçok özellik altında çeşitli deneyler yapmak ve saf dizel ile karşılaştırmaktır. Deneyler, palmiye yağı biyodizeli kullanıldığında fren termal veriminin (BTE) arttığını ortaya koymuştur. Emisyon sonuçlarına göre de karbon monoksit (CO) emisyonlarında azalma olduğu aşikardır. Palmiye yağı biyodizel yakıtları kullanılırken dizele göre hidrokarbon (HC) ve duman emisyonları azalırken, diğer yandan palmiye biyodizelinin silindir içerisinde artmasıyla birlikte karbondioksit (CO2) ve nitrojen oksit (NOx) artmaktadır. Sonuç olarak palmiye yağı biyodizelinin dizel motorlarda kullanıma uygun bir alternatif yakıt olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Exploring the common effects of various operating conditions on diesel engine performance and emission characteristics is important since operating factors have a significant impact on engine emissions and performance. This study aims to determine the impacts of the palm oil ratio, injection advance, and engine load on the efficiency and emission characteristics of diesel engines by using software ANSYS because using software is a great option because it will reduce the cost of all the experiment and can also give a high accuracy result. The main purpose of this study is to conduct several experiments on the palm oil fuel under several properties like viscosity, density and more. Results are compared with the pure diesel. The experiments revealed that the break thermal efficiency (BTE) value increased when palm oil biodiesel was used. According to the emissions results, it was obvious that there is a decrease in carbon monoxide (CO) emissions. While using palm oil biodiesel fuels, the hydrocarbon (HC) and smoke emissions are decreasing compared to diesel but on the other side the carbon dioxide (CO2) and nitrogen oxide (NOx) are increasing with the elevation of palm biodiesel inside the cylinder. As a result, it can be said that palm oil biodiesel is an alternative fuel suitable for use in diesel engines.