1917-1938 yılları arasında Vakit gazetesindeki edebî faaliyetler
Literary activities in the Vakit newspaper between 1917-1938
- Tez No: 781200
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE HARİKA DURGUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 513
Özet
Vakit gazetesi 1917-1959 yılları arasında faaliyetleriyle Türk basın tarihinde adından söz ettirmiş uzun soluklu bir yayın organıdır. 1917'de Ahmet Emin Yalman ve Mehmet Asım Us ortaklığıyla kurulmuş ve başyazarlığını Ahmet Emin Yalman yapmıştır.1923'te Ahmet Emin Yalman'ın Vakit'ten ayrılmasıyla gazetenin yönetimi“Us Kardeşler”olarak bilinen Mehmet Asım Us, Hakkı Tarık Us ve Hasan Rasim Us'a geçmiştir. Bu dönemden sonra Mehmet Asım Us başyazarlık görevini üstlenmiştir. Atatürk'ün teklifi üzerine Vakit gazetesi 1934'ten itibaren Kurun adını almış ve Atatürk'ün vefatına kadar yayın hayatına bu isimle devam etmiştir. Vakit gazetesi I. Dünya Savaşı'ndan başlayarak Kurtuluş Savaşı, Cumhuriyet'in ilanı, inkılaplar gibi ülkede meydana gelen siyasi ve sosyal birçok olaya sütunlarında yer vermiştir. Edebiyata ayrıca önem veren Vakit, yayın hayatı boyunca telif ve tercüme roman tefrikaları, hikâye, şiir, tiyatro oyunları yayımlamıştır. Bunların yanında bu türlere ait teorik makalelere ve tenkit yazılarına; Türk edebiyatının dönemleri ve şahsiyetleriyle ilgili makalelere, söyleşilere, anketlere ve fıkralara geniş bir şekilde yer vermiştir.“1917-1938 Yılları Arasında Vakit Gazetesinde Edebî Faaliyetler”başlıklı çalışmada, yayımlanan edebiyatla ilgili yazılarından hareketle Vakit gazetesinin 1917-1938 yılları arasındaki edebî faaliyetleri geniş bir çerçeveden incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Vakit nespaper is a long-running publication that has made a name for itself in the history of Turkish press with its activities between 1917-1959. It was founded in 1917 with the partnership of Ahmet Emin Yalman and Mehmet Asım Us, and its editors-in-chief was Ahmet Emin Yalman. After Ahmet Emin Yalman left Vakit in 1923, the management of the newspaper was taken over bu Mehmet Asım Us, Hakkı Tarık Us and Hasan Rasim Us, known as the“Us Brothers”. After this period, Mehmet Asım Us undertook the position of editör-in-chief. Upon Atatürk's proposal, Vakit newspaper was renamed as Kurun in 1934 and continued to be published under this name until Atatürk's death. Starting from World War I, Vakit newspaper covered many political and social events that took place in the country such as the War of Independence, the declaration of the Republic, and the reforms. Vakit, which also attaches great importance to literature, has published serials of copyrighted and translated novel reviews, stories, poems and theater plays throughout its publishing life. In addition to these, Vakit gave wide coveage to theoretical articles and criticism articles of the genres, articals, interviews, surveys and anecdotes about the periods and personalities of Türkish literature. In the studay titled“Literaray Activities in Vakit Newspaper bertween 1917-1938”, the literary activites of Vakit newspaper between 1917-1938 were tried to be analyzed from a broad perspective based on its literary articles.