Carl Gustav Jung'da arketip kavramı ve bilinç-bilinçdışı ile olan ilişkisi
The concept of archetype in Carl Gustav Jung and its relationship with conscious-unconscious
  1. Tez No: 781204
  2. Yazar: MELTEM BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADIK TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
“Carl Gustav Jung'da Arketip Kavramı ve Bilinç-Bilinçdışı ile Olan İlişkisi”adlı çalışmamızda, Jung'un analitik psikolojisi, ana bileşenleri olan; bilinç, bilinçdışı ve arketip kavramları çerçevesinde ele alınmaktadır. İlgili bileşenlerin Jung'daki anlamını kazanmadan önce hangi aşamalardan geçtiği ve kavramsallaşma süreçleri ortaya konmuştur. Bilinç ve bilinçdışı kavramlarının felsefede ve Jung'da hangi anlamda ve nasıl kullanıldıkları irdelenip Jung'un filozoflar ile düşünsel olarak benzer ve farklı yönleri belirtilmiştir. Sonuç olarak Jung'un analitik psikolojisi felsefi temelleriyle birlikte ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In our study titled“The Concept of Archetype in Carl Gustav Jung and Its Relationship with Conscious-Unconscious”, Jung's analytical psychology, whose main components are; conscious, unconscious and archetypal concepts are discussed within the framework. The stages that the relevant components go through before gaining their meaning in Jung and their conceptualization processes are revealed. In what sense and how the concepts of conscious and unconscious are used in philosophy and Jung, the similar and different aspects of Jung with the philosophers are stated. As a result, Jung's analytical psychology was revealed with its philosophical foundations.