Hemşirelik öğrencilerinde sosyotelizm ve iletişim becerileri arasındaki ilişki
The relationship between phubbing and communication skills in nursing students
- Tez No: 781240
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLIHAN ÇATIKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı hemşirelik öğrencilerinde sosyotelizm ve iletişim becerileri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde yapılan bu araştırma 15.02.2022- 26.01.2023 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini Ordu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünde eğitim gören 369 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Genel Sosyotelist Olma (GSO) Ölçeği ve İletişim Becerileri Ölçeği (İBÖ) ile toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Bağımsız İki Örneklem t testi, Mann Whitney U testi, Anova testi, Kruskal Wallis testi, Spearman korelasyon analizi ve Bonferroni testi kullanılmıştır. Araştırma başlamadan önce Ordu Üniversitesi Rektörlüğünden ve Ordu Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan gerekli izinler alınmıştır. Katılımcılardan sözlü ve yazılı onamları alınmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan öğrencilerin %55.3'ünün 21-23 yaş aralığında, %74.5'inin kadın olduğu, %56.6'sının günlük 3.01-6 saat boyunca akıllı telefon kullandığı, %55'inin hemşirelik bakımı uygularken hasta ile iletişimde bazen güçlük yaşadığını ifade ettiği belirlenmiştir. Öğrencilerin GSO Ölçeği toplam puan ortalaması 44.06±13.25 ve İBÖ toplam puan ortalaması 97.99±11.04 olarak bulunmuştur. GSO ölçeği ile İBÖ arasında istatistiksel olarak anlamlı, negatif yönlü ve düşük düzeyli bir ilişki tespit edilmiştir (r=-0.194).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the relationship between phubbing and communication skills in nursing students. Material and Method: This descriptive and relationship-seeking type research was conducted between 15.02.2022 and 26.01.2023. The sample of the study consisted of 369 students studying at the Nursing Department of the Faculty of Health Sciences of Ordu University. The data of the study were collected with the Personal Information Form, the General Phubbing Scale (GPS), and the Communication Skills Scale (CSS). Descriptive statistics, Independent Sample T-Test, Mann Whitney U Test, Anova Test, Kruskal Wallis Test, Spearman Correlation Analysis and Bonferroni Test were used in the analysis of the data. Necessary permissions were obtained from Ordu University and Ordu University Clinical Research Ethics Committee before the research started. Verbal and written consent was obtained from the participants. Results: It was determined that 55.3% of the students participating in the research are between the ages of 21-23, 74.5% of them are women, 56.6% of them use a smartphone for 3.01-6 hours a day, 55% stated that they sometimes had difficulties in communicating with the patient while applying nursing care. The students' GPS total score average was 44.06±13.25 and the CSS total score average was 97.99±11.04. A statistically significant, negative and low-level relationship was found between the GPS and the CSS (r=-0.194).