Yığınsal metalik camlarda bağlanma ve elektronik yapı
Electronic structure and bonding in bulk metallic glasses
- Tez No: 781244
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN AKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Physics and Physics Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Vitreloy' un (Zr41.2Ti13.8Cu12.5Ni10Be22.5) termomekanik özellikleri ve elektronik yapısı ab initio moleküler dinamik (AIMD) simülasyonları ve hesaplamaları kullanılarak araştırılmıştır. 512 atomlu bir model oluşturularak, elektronik yapı ve bağlanma detaylı bir şekilde elde edilmiştir. Modelin yapısı, hesaplanmış deneysel termomekanik özellik verileri ile karşılaştırılarak, mevcut ölçümlerle iyi uyum göstermiştir. Bu çalışmada, geleneksel bağ uzunluğu tanımının metalik camlarda yapısal birimler üzerine tartışmak için her zaman yeterli olmadığı görülmüş ve geometrik değerler düşüncesi üzerine kurulan herhangi bir teorinin benzer şekilde sınırlı uygulamaları olduğu ortaya konulmuştur. Son olarak, vitreloy gibi çok bileşenli metalik camlarda atomlar arası bağlanmayı karakterize etmek için kuantum mekanik tabanlı bir metrik, toplam bağ mertebesi yoğunluğu (TBOD) ve bunların kısmi bileşenlerinin (PBOD) değerli parametreler olarak kullanılması ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The thermomechanical properties and electronic structure of Vitreloy (Zr41.2Ti13.8Cu12.5Ni10Be22.5) were investigated using ab initio molecular dynamics (AIMD) simulations and calculations. By creating a model with 512 atoms, the electronic structure and bonding were obtained in detail. The structure of the model was compared with the calculated experimental thermomechanical data and proven to be in good agreement with the current measurements. In metallic glasses, it has been revealed that the definition of traditional bond length is a limited interpretation, and any theory based on the idea of geometric values to discuss structural units has similarly limited applications. Finally, we introduced a quantum mechanical-based metric, total bond order density (TBOD) and their partial components (PBOD) as valuable parameters to characterize interatomic bonding in multicomponent metallic glasses such as vitreloy.