Trabzon'daki süs bitkilerinde zarar yapan böcekler üzerine araştırmalar
Investigations on ornamental pest insect species in Trabzon
- Tez No: 78124
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada Trabzon merkezindeki park ve bahçelerde süs bitkilerinde zararlı olan böcek türleri ve zarar şekilleri belirlenmiştir. Süs bitkilerinden alınan böcekli numuneler laboratuvara getirilmiş, erginlerin teşhisleri yapılmış, larvalar ise plastik kutularda yetiştirilerek biyolojileri gözlenmiştir. Trabzon merkezindeki değişik 10 park ve bahhçede 1 Mart 1997-30 Ekim 1997 tarihleri arasında yürütülen bu çalışmada Hemiptera, Homoptera, Coleoptera, Hymenoptera, Lepidoptera takımlarında değişik 21 familyayı içeren 32 tür belirlenmiştir. Bu böceklerin çoğunluğunu Homoptera takımının 8 familyasına ait 19 tür oluşturmaktadır. Trabzon merkezdeki park ve bahçelerde süs bitkileri zararlılarının yetiştiriciyi ekonomik açıdan fazla etkilemediği ancak park ve bahçelerin güzelliğini ve estetik bütünlüğünü bozduklarından, bunlarla mücadelenin gerekli olduğu söylenebilir. Anahtar Kelimeler : Süs bitkileri, Zararlı böcekler, Zarar şekilleri VI
Özet (Çeviri)
In this study, pest insect species and pest status were determined on Ornamental in the parks and gardens of City of Trabzon. Field study was carried out at 10 stations from 1st of March to 30th of November 1997. Insect materials obtained from Ornamental species were transfered to the laboratory. Biological features and pest status were described on adult insect and larvae reared in boxes. Thirty two pest insect species belonging to Hemiptera, Homoptera, Hymenoptera and Lepidoptera orders were indetified in 21 various family. Ninenteen species of them belong to Homoptera in 8 family. It is concluded that it is necessary to control pest insect species damaging beauty and integrity of parks and gardens, although owners have not been effected economically. Key Words : Ornamental, Pest Insect, Pest Status.