Determination of uranium and toxic elements in urine samples of cancerous patients in Al-diwaniyah governorate, Iraq
Irak El-diwaniyah Valiliği'ndeki kanserli hastaların idrar örneklerinde uranyum ve toksik elementlerin belirlenmesi
- Tez No: 781253
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS İNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bir kişinin vücutlarındaki radyoaktif ve tehlikeli kirleticilere nasıl maruz kaldığını belirlemenin en iyi yolu idrar örneklerini incelemektir. Güney Irak'taki Al-Diwaniyah valiliklerinde erkek ve kadın gönüllülerden gelen idrar örnekleri, mevcut araştırma için uranyum miktarlarını ve idrardaki kurşun (PB), nikel (NI) ve kadmiyum (CD) dahil olmak üzere tehlikeli elementleri ölçmek için elde edildi. Bu çalışma, toksik elementlerin (TEC) ve uranyumun (UC) miktarlarını ölçmek için CR-39 alfa iz detektörü ile iki teknik atomik absorpsiyon spektrofotometresi (AAS) ve fisyon izi analizi (FITA) kullanır. Bu araştırmaya iki grup erkek ve kadın katıldı. Körfez Savaşları sırasında savaş operasyonlarının yerlerinden biri olan Güney Irak şehri El-Diwaniyah Valiliği'ndeki hastaneler, kanser hastalarından idrar örneklerinin toplanması için seçildi (1991-2003). Buna benzer şekilde, sağlıklı grup birkaç Al Diwaniyah valilik yerlerinden idrar örnekleri sağladı. UC ve TEC arasındaki ilişki ve kanser hastalığı edinme riski bu soruşturma ile açıklanmaktadır. Bulgular, kanser hastalarının uranyum içeriğinin sağlıklı grubun idrarında daha yüksek olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The best way to determine how exposed a person to radioactive and hazardous contaminants within their body is to examine urine samples. Urine samples from male and female volunteers in the Al-Diwaniyah governorate in southern Iraq were obtained for the current investigation to measure the quantities of uranium and hazardous elements including lead (Pb), nickel (Ni), and cadmium (Cd) in urine. This study uses two techniques atomic absorption spectrophotometer (AAS) and fission-track analysis (FTA) with CR-39 alpha track detector to measure the amounts of toxic elements (TEC) and uranium (UC). Two groups of males and females participated in this investigation cancer prostate and breast cancer group make up the first category, and healthy people make up the second. The hospitals in the southern Iraqi city of Al-Diwaniyah governorate, which was one of the locations of combat operations during the Gulf Wars, were chosen for the collection of urine samples from cancer patients (1991-2003). Similar to this, the healthy group provided urine samples from several Al Diwaniyah governorate locations. The relationship between UC and TEC and the risk of acquiring cancer sickness is explained by this investigation. The findings show that cancer patients uranium content was higher in the urine of the healthy group's.