Post pandemi döneminde tasarım stüdyosunu yeniden düşünmek; İstanbul Kültür Üniversitesi mimari tasarım stüdyosu için bir iç mekân önerisi
Re-thinking the design studio during the post pandemic period; an interior proposal for İstanbul Kültür University architectural design studio
  1. Tez No: 781270
  2. Yazar: HADEEL ALKURDIEH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARMAĞAN SEÇİL MELİKOĞLU EKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilmesi ile Covid-19 pandemisi yaşamın her alanında zorunlu değişimlere sebep olmuştur. Pandeminin dünyada ilk kez ortaya çıkmasıyla, diğer ülkelere yapılan uçuşların tamamen iptal edilmesi, halka açık alanların, ofislerin, spor salonlarının, alışveriş merkezlerinin ve eğitim kurumlarının kapatılması, etkileşim ve mobiliteyi azaltmaya yönelik bağışıklama tedbirleri alınmıştır. İnsanlar halka açık alanlarda sosyal mesafeyi korumak, maske ve eldiven takmak gibi düzenlemelere tabi tutulmuştur. Eğitimin her düzeyi de pandemi koşullarından etkilenmiştir. Pandemi sürecinde ilk önce okullar birkaç haftalığına tamamen kapanmış, ardından online eğitim ile kaldığı yerden devam etmiştir. Ancak 2021 güz döneminden itibaren yüz yüze ve hibrit eğitim modellerine geçilmesiyle birlikte eğitim mekanlarında düzenlemelere ihtiyaç duyulmuştur. Bu durum eğitim yapılarının mevcut durumunun sorgulanması ve yeniden planlanması gibi konuları gündeme getirmiştir. Özellikle bu çalışmanın da ilgi odağını oluşturan, yükseköğretim düzeyinde uygulamalı derslerin ağırlıkta olduğu mimarlık, iç mimarlık gibi tasarım disiplinlerinin eğitimlerinin işleyişi açısından eğitim mekanları için yeni öneriler geliştirilmesine ihtiyaç duyulmuştur. Mimarlık ve iç mimarlık eğitimlerinin mekânı tasarım stüdyolarıdır. İçinde bir üretim sürecini barındıran ve karşılıklı tartışmalar sonucunda ürünlerin geliştiği tasarım eğitiminin odağındadır. Bu nedenle stüdyo eğitimi esnasında öğrencilerin öğreticilerle ve kendi aralarında kurdukları iletişim çok önemlidir. Geleneksel tasarım eğitim anlayışında uygulamalı derslerin yüz yüze işlendiği kabul edildiğinde tasarım eğitiminin mekânı olarak tasarım stüdyolarının da tekrar yüz yüze eğitim modeline ve pandemi şartlarına göre iyileştirilmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. Tasarım stüdyolarında yüz yüze eğitime imkân sağlayabilmek için birtakım önlemler alınmıştır. Ancak söz konusu önlemler alınırken mekân tasarımı anlamında yenilikler getirmek yerine sadece mevcut unsurların mesafesini değiştirmek ya da bu unsurların bazılarını kullanım dışı tutmak yeterli görülmüştür. Bu nedenle tasarım stüdyosunda pandemi riskini en aza indirecek bir tasarım önerisinin geliştirilmesine ihtiyaç duyulmuştur. Bu bilgiler ışığında“Post Pandemi Döneminde Tasarım Stüdyosunu Yeniden Düşünmek; İstanbul Kültür Üniversitesi Mimari Tasarım Stüdyosu İçin Bir İç Mekân Önerisi”başlıklı tez çalışmasında, yaşanılan pandemiden edindiğimiz bilgilerle mevcut tasarım stüdyolarının yeniden düzenlenmesine yönelik bir tasarım önerisi geliştirmek hedeflenmiştir. Bu hedef doğrultusunda pandemi kavramına, pandemilerin mekânsal etkileri ve Covid-19 pandemisine dikkat çekilmiş, genel olarak dünyada tasarım stüdyolarında geleneksel eğitimin nasıl gerçekleştirildiğine dair bilgiler verilip pandemi sürecinde nasıl bir tasarım stüdyosu olması gerektiği ortaya konulmuştur. Araştırma iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada İstanbul Kültür Üniversitesi mevcut tasarım stüdyolarının kullanıcılarına yönelik kapalı uçlu sorulardan oluşan bir anket çalışması yapılmıştır. İkinci aşamada ise anket sonucunda elde edilen bulgular ile mevcut mekânın verileri değerlendirilip bu çalışmanın konusu olan tasarım önerisi ortaya konmuştur. Bu çalışma ile İstanbul Kültür Üniversitesi tasarım stüdyosunun mevcut tasarım sorunlarına çözüm aramanın yanında gelecekte yaşanabilecek pandemi vb. durumlarda tasarım eğitiminin ve tasarım stüdyolarının nasıl evrileceği üzerine fikirler geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Covid-19 pandemic has been declared pandemic by the World Health Organization, causing mandatory changes in all aspects of life. With the emergence of pandemic for the first time in the world, all flights to other countries have been canceled, immunity measures have been taken to close public areas, offices, gyms, shopping centers and educational institutions, reducing interaction and mobility. People are subject to regulations such as maintaining social distance in public areas, wearing masks and gloves. Each level of training is affected by pandemic conditions. In the pandemic process, the schools were completely closed for a few weeks, then resumed with online education. However, regulations have been needed at training locations, with the transition to face-to-face and hybrid training models since the fall of 2021. This has raised issues such as questioning and rescheduling the current status of the training structures. In particular, new recommendations for training spaces were needed for the functioning of design disciplines such as architecture, interior architecture, and applied courses at higher education level, which are the focus of this study. Design studios are the venue for architecture and interior architecture training. It is the focus of design training, which includes a manufacturing process and develops products through mutual discussions. Therefore, the communication that students have established with and between instructors is very important during studio training. In the traditional design education, when applied courses were accepted face-to-face, the design training site also revealed the need to improve design studios to face-to-face education model and pandemic conditions. In design studios, a number of measures have been taken to enable face-to-face training. However, it was sufficient to change the distance of only existing elements or to take some of these elements out of use, rather than to innovate in terms of site design when taking these measures. Therefore, the design studio needs to develop a design proposal that minimizes the risk of pandemic. In light of this information, in the thesis study titled“Re-Thinking The Design Studio During The Post-Pandemic Period; An Interior Proposal For Istanbul Kültür University Architectural Design Studio”, it was aimed to develop a design proposal for the reorganization of existing design studios with information from the pandemic. In line with this goal, the concept of pandemic, the spatial effects of pandemas and the Covid19 pandemic were noted, and in general, information on how traditional education was performed in design studios around the world was given and how a design studio should be in the pandemic process. The research consists of two stages. In the first stage, a survey of closed questions was conducted for users of the existing design studios of Istanbul Kültür University. In the second phase, the findings obtained from the survey and the data of the current location were evaluated and the design proposal was presented as the subject of this study. In addition to looking for a solution to the current design problems of the Istanbul Kültür University design studio with this study, future pandemic etc. in cases, ideas have been developed on how design training and design studios will evolve.