Pandemi sonrası süreçte hazır giyim ve konfeksiyon sanayisinde bilgisayar destekli tasarım ve üretim (CAD/CAM) programlarının kullanımı: sektörün yeni mezunlardan beklentilerine yönelik bir durum çalışması
The use of computer aided design and manufacturing (CAD/CAM) programs in the ready wear and apparel industry during the post-pandemic period: A case study on the industry's expectations from new graduates
- Tez No: 894007
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAKİR ÖZÜDOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Türkiye'de pandemiyle beraber hazır giyim ve konfeksiyon sektörlerinde birçok küçük işletme de dahil olmak üzere, bilgisayar destekli tasarım ve üretim (CAD/CAM) yazılımlarını yaygın olarak kullanmaya başlamıştır. Günümüz koşullarında dijitalleşmenin etkisiyle, sektörün beklediği mesleki beceriler değişmiş ve yenilenmiştir. Pandemi sonrası süreçte sektör kendini yenileme, pandemi benzeri bir süreçle yeniden karşılaşma ihtimaline karşı önlem alma ihtiyacı duymaktadır. Bu bağlamda tekstil ve moda tasarımı alanlarında eğitim veren bölümlerin/programların, eğitim stratejilerini güncelleyerek yeni normale ve çağa ayak uydurup, sektörün beklentilerini de gözeterek üniversite-sanayi iş birliği kapsamında nitelikli ve kalifiye işgücü sağlayabilecek tasarımcılar ve modelistler yetiştirmeleri önem arz etmektedir. Bu çerçevede bu çalışmanın amacı, pandemi döneminde Türkiye'de hazır giyim ve konfeksiyon sanayisinde güncel olarak kullanılan CAD/CAM programlarının hangilerinin, nasıl, ne amaçla kullanıldığını saptamak, sektörün alandaki yeni mezun tasarımcılardan beklentilerini tespit etmek, pandemi ve pandemi öncesi-sonrası süreçte lisans düzeyinde tekstil ve moda tasarımı eğitimi veren kurumlarda verilen CAD/CAM odaklı derslerin işlenişinde karşılaşılan sorunları tespit edip, sektörün güncel beklentilerine yönelik eğitim modülleri oluşturulmasında ışık tutmaktır.
Özet (Çeviri)
With the pandemic in Turkey, many small businesses in the ready-made clothing and apparel sectors began to widely use computer-aided design and production (CAD/CAM) software. In today's conditions, under the influence of digitalization, the professional skills expected by the sector have changed and renewed. In the post-pandemic period, the sector needs to renew itself and take precautions against the possibility of encountering a pandemic-like process again. In this context, it is important for departments/programs providing education in the fields of textile and fashion design to update their education strategies, keep up with the new normal and era, and train designers and modelers who can provide qualified and qualified workforce within the scope of university-industry cooperation, taking into account the expectations of the sector. In this context, the aim of this study is to determine which CAD/CAM programs are currently used in the ready-made clothing and apparel industry in Turkey during the pandemic period, how and for what purpose they are used, to determine the industry's expectations from newly graduated designers in the field, to determine the textile and clothing industry at the undergraduate level in the pandemic and post-pandemic period. To identify the problems encountered in the teaching of CAD/CAM focused courses given in institutions providing fashion design education and to shed light on the creation of training modules for the current expectations of the sector.