Honour killings in Turkey: Women's rights, feminist approaches and domestic legislation at crossroads
Türkiye'de namus cinayetleri: Kadın hakları, feminist yaklaşımlar ve iç mevzuat dönüm noktasında
  1. Tez No: 781273
  2. Yazar: AYŞE GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEXANDRA XANTHAKİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Brunel University London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 312
Özet
Sözde 'namus cinayetleri' uluslararası toplum için endişe verici bir konu haline gelmiştir. Özellikle Türkiye'de, ilgili insan hakları belgelerinin kabul edilmesine rağmen bu uygulama halen devam etmektedir. Bu çalışma, mevcut uluslararası insan hakları hukukunun ve özellikle de yakın tarihli İstanbul Sözleşmesi'nin Türkiye'de 'namus cinayetleri'nin ortadan kaldırılmasında ne kadar etkili olduğunu değerlendirmektedir. Tez, Türkiye'de kadınların statüsünün toplumsal cinsiyet eşitliğine uygun olarak iyileştirilmesinin hem İstanbul Sözleşmesi'nin hem de uluslararası insan hakları hukukunun gereklilikleri olan devletin gerekli özeni göstermesi ilkesinin uygulanmasının, kadınların 'namus' adına öldürülmesini ortadan kaldırmaya yönelik temel araçlar olduğunu savunmaktadır. Çalışma, bu standartların uygulanmasının yanı sıra mevcut engelleri feminist yaklaşımlar ile özellikle de kesişimsellik yaklaşımını kullanarak incelemektedir. Buradan hareketle çalışma, Türk Anayasası, Türk Medeni Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun'un güçlü ve zayıf yönlerini tartışmakta ve kadınların yaşam hakkının uygulanmasına yönelik yargısal yaklaşımı sorgulamaktadır. Çalışma, Türk mevzuatında kadınlara yetersiz yasal koruma sağlayan boşlukları ve kararlarda namus cinayeti olarak adlandırılan olgunun tanımlanmasına ilişkin yargısal yaklaşımın tutarsızlığını tespit etmektedir. Çalışma daha sonra uluslararası çerçeveyi ve feminist yaklaşımları daha iyi yansıtmak amacıyla ilgili yasal hükümlerde bazı somut değişiklikler yapılmasını önermektedir.
Özet (Çeviri)
So-called 'honour killings' have become an issue of concern for the international community. In Turkey, in particular, the practice still exists despite the adoption of the relevant human rights instruments. This study evaluates how effective current international human rights law, and in particular the recent Istanbul Convention, have been in eradicating so called 'honour killings' on Turkey. The thesis argues that the improvement of the status of women in Turkey in accordance with gender equality as well as the application of the principle of state due diligence, both requirements of the Istanbul Convention and international human rights law, are fundamental means towards eradicating the killing women in the name of 'honour'. The study looks at the application of such standards as well as the current obstacles using the feminist approaches, in particular the intersectionality approach. Through such lens, the study discusses the strengths and weaknesses of the Turkish Constitution, Turkish Civil Code, Turkish Penal Code and Law to Protect Family and Prevent VAW and questions the judicial approach to the implementation of the women's right to life. It identifies the lacunae in the Turkish legislation that allow inadequate legal protection for women and the inconsistency of the judicial approach to the definition of the so-called honour killings in the judgements. The study then recommends some concrete amendments to the relevant legal provisions in order to better reflect the international framework and the feminist approaches.